Açık konuşmak gerekirse, insanlarla yaşamak her zaman kolay değildir. Kardeşimizle, yeri geldiğinde annemizle babamızla anlaşamazken aynı evi paylaştığımız kedimizle de anlaşamadığımız zamanlar olabilir. Ya da onu memnun edemediğimiz… Evet, kediler de zaman zaman sahiplerine sinirlenebilirler. Bazen bir davranışları, bazen seslenişleri kedilerin sahiplerine kızması için yeterli olabilir. Peki kedilerin sevmediği davranışlar nelerdir? Ne gibi davranışlar onları oldukça rahatsız eder?

Ani değişiklikleri sevmezler

Kediler oldukça hassas canlılardır. Evdeki her şeyi benimser ve olduğu gibi kabul ederler. Koltuğun yeri değiştiği, odadaki oyuncaklar başka yere konduğu zaman durumdan pek hoşlanmayabilirler.

Sıkıntıya gelemezler

Birçoğumuz gibi kediler de sıkıntıya gelemezler. Biraz rahat ve özgür bırakılmaya ihtiyaç duyarlar. Canları sıkıldığında, korktuklarında, strese girdiklerinde yatağın altında, dolabın içinde, kendi köşesinde sakinleşmeye ihtiyaç duyarlar. Bu gibi durumlarda sahiplerinin kedilerinden hemen düzelmelerini beklemeleri kedilerinin daha çok strese girmesine neden olabilir. Ona biraz zaman tanımak, sakinleşmesi, mutlu olması için doğru oyuncak ve eşyalar almak daha faydalı olacaktır.

Köpek olmadıkları için köpek gibi davranılmasını sevmezler

Başlığı okuyunca aslında ne demek istediğimiz açıkça anlaşılıyor. Kedilerin, köpeklere nazaran daha minik boyutlarda olması, bir bebek gibi kucağa kolay alınabilmesi hayvan sahiplerini zaman zaman sanki köpek gibi söz dinleyecekleri konusunda yanıltabilir. Kediler, küçük ırk köpekler gibi düşünülmemelidir. Onların ihtiyaçları ve davranışları küçük köpeklerden farklıdır. Lütfen bu sizi yanıltmasın!

Pet kıyafetlerini pek tercih etmezler

Kediler, yalanarak temizlendikleri için kazak, tshirt, hırka gibi pet kıyafetleri ile pek mutlu olmazlar. Hayvan sahiplerinin kedilerinin üşüyeceği korkusu ile özellikle evden çıkmayan kedilerini bebekmiş gibi giydirmeleri kedilerin çoğunu mutsuz eder. O yüzden, kedinizin bebek olmadığını unutmayın ve pet kıyafetlerini gerekmediği sürece (eğer kediniz sevmiyorsa) tercih etmeyin.

Normal davranışlarının cezalandırılmasını istemezler

Evet! Kedi ve köpeklerin normal olan davranışları arasında fark vardır. Ve bu yüzden tepkilerinizi verirken kedinizin söz dinleyeceği türde olmasına dikkat edin. Kediniz çiçeklerinizin toprağını eşeliyor diye ona su püskürtmeniz onu durdurmayacaktır. Koltukları tırmaladığı için ona bağırmanız onu yine durdurmayacaktır. Bunun gibi davranışların önüne geçmek için kedinizin ihtiyaçlarının farkına varmalı ve ihtiyacına yönelik oyuncaklar almalısınız.

Sarılmaktan pek hoşlanmayabilirler

Tabii ki kediden kediye değişkenlik gösterse de birçok kedi sıkı sıkı sarınılmasından hoşlanmaz. Kedilerin sevmediği davranışlar arasında en fark edileni de budur. Kedileri kucağınıza aldığınızda hemen atlamak istediklerini mutlaka görmüşsünüzdür. Kediler (bazı ırklar hariç) uzun süre kucakta durmayı, sevilmeyi, mıncıklanmayı sevmezler. Onlar kendilerini sevdirmek istediğinde zaten kucağınıza gelecek, ayaklarınıza sürtüneceklerdir. Tekrar söylemekte de fayda var, bazı kediler sahiplerinin dibinden ayrılmaz, kucağından inmez. Onlar sarılmaktan oldukça hoşlanırlar! 🙂