lidalolik
Lolika by Lida olarak her tasarımın, bizim yüzümüzde oluşturduğu gülümsemeyi herkes de oluşturmasını umud ediyoruz.

Moda ve petler söz konusu olunca hayvan sahiplerinin seçim yapması oldukça zorlaşıyor. Çünkü sektörde o kadar çok çeşit var ki, insan neyi ne göre seçeceğine ne yazık ki karar veremiyor. Bu noktada da kaliteli, özgün ve tarz ürünler farkını gösteriyor. Lolika by Lida ürünleri gibi… 

Eğer bir petiniz varsa ve siz Lolika by Lida markasını daha önce duymadıysanız çok şey kaçırmışsınız diyebilirim. Çünkü Lida Ürneşli Kayaoğlu tarafından tasarlanan ürünlerin en temel özelliği kalıplarının rahat olması ve petler tarafından giyildiğinde köpekleri rahatsız etmemesi. Lolika by Lida tasarımlarını kendisinden dinlemeden önce Lida Ürneşli Kayaoğlu hakkında kısaca bahsetmek istiyorum. Ürneşli, uluslararası ilişkiler mezunu olmasına rağmen tüm hayatı boyunca içinde yanıp tutuşan tasarım sevdasına yenik düşmüş ve üniversite biter bitmez soluğu Lassalle Academy, Moda Tasarım Bölümü’nde almış bir hayvansever. Aile olarak tekstil sektöründe olmaları, işin hem okulunu okuyup, hem mutfağında olabilme şansını yakalaması en büyük hayali olan bir marka kurabilme şansını “Lolika by Lida” ile ona kazandırmış. Güler yüzlü, güzel kalpli, sevgi dolu Lida Ürneşli’nin tasarımlarıyla hayat kazandırdığı markasını gelin bir de kendisinden dinleyelim:

Sektör bilinçli insanlar sayesinde büyüyor

“Lolika by Lida ürünleri, öncelikle markamızın yüzü ve ilham perisi olan Lolik giyinsin diye titizlikle hazırlanmıştı. Kumaşların elastik, sağlıklı, rahat ve gösterişli olmaları bizim en önemli ilkelerimizdir. Lolika kıyafetlerinin en temel özelliği de kalıplarının rahat olması ve giyinildiğinde köpeklerimizi rahatsız etmemesi. Köpek modası tıpkı bizlerin takip ettiği moda gibi senenin renklerine, modellerine mevsimlere göre değişiklik göstermekte ve bizlerle aynı tarz olabilmeleri için bizlerin modasından esinlenmektedir. Lolika by Lida tasarım konusunda aslında ilk markalardandır, daha sonra birçok marka da sektöre katılmış ve sektörü daha canlı daha hareketli hale gelmiştir. Önemli olan bizler için gerçek hayvan sevgisi bilincinin oluşturulmasıdır. Bu bilinç ile sektör daha emin adımlara büyüyüp gelişecektir. Köpeklerimizi giyindirmek sadece onları şık, süslü hale getirmek değil, kışın soğuktan yağmurdan çamurdan korumaktır. Evlerimizde 21-22 derecede yaşayan evcil dostlarımızın tıpkı bizim gibi soğukta üşüyebileceklerini bilmeli ve hayvan sahipleri olarak ona göre hareket etmeliyiz.

“Bizi farklı kılan yegane özellik; birebir ölçü ile çalışıp, butik tasarımlar yapmamız”

Lida benim için çok özel bir hayvan

Lolika by Lida, aslında tamamen şans eseri karşıma çıkmış olan bir fırsat. Loliş o zamanlar çok gençti ve kendisine atölyede ufak çaplı tasarımlar yapıyordum. Katıldığım bir festivalde üzerindekiler çok beğenildi ve nerden bulduğum sorulduğunda “kendi tasarımım” olduğunu söyleyince, bizimkilere de yapar mısın sorusu ile karşılaştım ve bu mutluluk beni koleksiyon hazırlamaya teşvik etti. Loliş ile başlayan bu hikaye şimdi bir modaya dönüştü. Bu modanın öncüsü olmasaydı da Loliş benim için çok değerli olacaktı, çünkü bir köpekten çok fazlası benim için, çocuğum gibi evlat gibi. Evimizin en tatlısı, yüzümüzü her daim gülümsetenimiz, içimizi ısıtanımız o bizim. Çok bilmişimiz, mutasyona uğramış minik insanımız. Her lafı dinler. Her şeyi anlar. Hayatımıza girdiği için sürekli şükrettiğimiz, sağlıklı uzun bir ömre sahip olması için her daim dua ettiğimiz. Kısacası birçok sıfata sahip dünya tatlısı kızımız o bizim. Fakat şunu da belirtmek istiyorum, benim için en önemli olan şey insanlarda gerçekten hayvan sevgisinin gelişmesi ve herkesin öncelikle vicdanı ile hareket etmesi. Tıpkı bizim 2. kızımız Daisy gibi bir can kurtarmaları. Ve nasıl bir mutluluk olduğunun tadına varmaları. Daisy harika bir Golden Retriever kız. İyi ki biz bulduk dediğimiz ailemizin en iyi kalplisi… En seveceni.

Lolika by Lida ürünlerine www.lolikabylida.com adresinden, Instagram ve Facebook sayfalarından ulaşabilirsiniz!

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.