Birbiriyle anlaşan kediler evde yalnız kalabilir. Fakat evde onlara zararlı olabilecek eşyalar bırakmadığınızdan emin olmalısınız.
Birbiriyle anlaşan kediler evde yalnız kalabilir. Fakat evde onlara zararlı olabilecek eşyalar bırakmadığınızdan emin olmalısınız.

Kediler günün yaklaşık 16 saatini uyuyarak geçiren canlılardır. Onlar için uyku en az oyun ve yemek kadar değerlidir. Bu yüzden evde tek kaldıkları zaman genellikle uyumayı tercih ederler. Peki kediler gün içerisinde yalnız bırakılmalı mıdır? Ya da ne kadar süre ile bırakılmalıdır? Yalnız kalacaklarsa onları uyumadıkları zamanlarda ne ile oyalayabilirsiniz? İkinci bir kedi sahiplenmek her zaman doğru bir karar mıdır?

Şimdi konuyu genel olarak ele alırsak özellikle iki yaşın altındaki kedilerin birbirleriyle anlaşmaya çalıştıklarını söyleyebiliriz. Fakat her birey gibi kedilerin de farklı karakterlere sahip olduğunu ve kimilerinin yalnız kalmaktan kimilerinse başka bir kediyle oynayarak zaman geçirmekten hoşlandığını eklemeliyiz. İşe gittiğinizde evde tek kalan kedinizi mutlu etmek adına bir şeyler yaparken onu neyin mutlu edeceğini bilmeden hareket etmemelisiniz. 

Başka bir kediyi kıskanıp strese girecek kedinize yalnız kalmasın derken çok büyük kötülük yapmış olursunuz. Ya da yalnız kalmaktan mutlu olduğunu düşündüğünüz kedinize oyuncak almamak ya da yeni bir pati sahiplenmemek yanlış karar olacaktır.

Kedilerin yalnız kalması zaman zaman onlar için sorun olmaz. Önemli olan kedinizin karakterini çok iyi bilmeniz ve ona göre hareket etmenizdir.

Kedinizin evde sahip olduğu alan, oyuncak, aktivite seçenekleri yalnız kalmalı mı kalmamalı mı sorusunun cevabını bulmaya yardımcı olacaktır. Her ne kadar ülkemizde pek mümkün olmasa da eğer kediniz ara sıra sokakta dolanıp eve dönüyorsa evde bir kedi arkadaşa pek de ihtiyacı olduğunu söyleyemeyiz. Tabii ki evin kedilerle dolması, birçok kedinin sokaklardan kurtulması çok güzel fakat daha sonrasında mutsuz olmalarından, anlaşamamalarından kaynaklanacak sorunlardan dolayı tekrar sokaklara gitmemeleri için doğru karar vermek lazım.

Dönelim konumuza…

Kediniz siz yokken evde yalnız kalabilir mi? Evet kalabilir, yeter ki onu eğlendirecek, zaman geçirmesine yardımcı olacak alternatifler bulunsun. Hatta evde siz yokken suyu maması her zaman kolay ulaşabileceği bir yerde olsun. Kediler zaten kendi başlarına hareket eden canlılardır. O isterse kedinizi sevebilirsiniz, sıkılırsa siz isteseniz bile sevmeye devam edemezsiniz, istemediği şeyi ona yaptıramazsınız anca o istediği zaman yapar…

O yüzden sadece kalbimizde değil evimizde de üstünlük kuran kedilerin yalnız kalması sorun olmaz. Ama unutmadan söylemek gerekir ki bazı kediler gerçekten yalnızlıktan hiç hoşlanmaz ve strese girebilir. Bu yüzden kedinizi iyi tanımalı, neyi sevdiğini neyi sevmediğini doğru anlamalısınız.