Birçok vitamin ve mineral açısından zengin olan, düşük kalorili ıspanak kediler için faydalı mı bir gıda mıdır? Kediler ıspanak yiyebilir mi? Ispanak kedi ve köpekler için en az insanlara olduğu kadar faydalıdır fakat ıspanak verilecek kedilerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Emin olmadan asla yedirmeyin!

Bildiğiniz gibi ıspanak A, B, C, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, mangan, potasyum, folat, bakır ve lif açısından oldukça zengindir. Bunların yanı sıra, oksalat dediğimiz ve kalsiyumu böbrek ve idrar taşlarına dönüştüren moleküller açısından da zengindir. “Kediler ıspanak yiyebilir mi?” sorusuna bu yüzden hem evet hem hayır diye cevap vermek gerekir. Eğer kedinizin böbrek ya da idrar taşı ya da böbrek ve idrar yolu ile alakalı herhangi bir sağlık sorunu varsa ıspanak, faydalarına rağmen kediniz için oldukça tehlikeli bir gıdaya dönüşecektir. Kedinizin hiçbir sağlık sorunu yoksa ve veteriner hekiminiz onaylıyorsa (Çünkü bazı gıdalar ne kadar faydalı olursa olsun kediden kediye değişiklik gösterebilir. Bazı kedilerin faydalı olan gıdalara karşı alerjileri gelişebilir) ıspanağı gönül rahatlığıyla kedinize verebilirsiniz.

Eğer köpeğinize ıspanak yedirip yediremeyeceğiniz konusunda aklınıza soru işaretleri takıldıysa; cevapları https://www.kalbimdekipatiler.com/ispanak-seven-kopekler-dikkat/ linkinde bulabilirsiniz.