Koskoca bir yılı daha arkamızda bırakmaya sayılı günler kaldı. Yaklaşan yeni yılı, süslediğimiz çam ağaçları, yılbaşı konseptlerimizle karşılamak için şimdiden hazırlıklara başladık bile. Işıldayan dallarını birbirinden özel süslerle renklendirdiğimiz çam ağaçlarımız salonumuzun en güzel köşesinde yerini alırken, özellikle kedi sahiplerinin kafasını kurcalayan ortak bir soru da belirdi akıllarda: Kedimi çam ağacından nasıl uzak tutabilirim?

Bildiğiniz gibi kediler özgür canlılardır. Onlara sınırlar vermek, yasaklar koymak pek mümkün olmaz. Bazı kedileri konumuz dışında bırakıp genelleme yapacak olursak kedilerin köpekler kadar söz dinlemediğini söyleyebiliriz. Özellikle yapma, gitme gibi komutları dinleme konusunda köpekler kadar başarılı olmadıklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden onları her türlü zararlı etkiden korumak adına hayvan sahipleri olarak bazı önlemler almalıyız.

Hekim onayı almadan olmaz!

Kedilerini çam ağacından uzak tutmak isteyen hayvan sahipleri için yapılan birçok öneri var. Bunlardan ilki; kedileri çam ağacından uzak tutacak spreyler kullanılması. Hayvanlara zarar vermeyen ama yaladıklarında hoşlarına gitmeyecek spreyler kullanılması. Bu konuda bir marka önerisinde bulunmak pek doğru olmaz fakat yurtdışındaki araştırmalarda özellikle Güney Asya’ya ait Citronella otunun yağına batırılan portakal kabuklarının ve sulandırılmış sirke ya da acı sosun kedileri çam ağacından uzaklaştırma konusunda faydalı olduğu ortaya çıkmış. Bu otun yağını bulmak ve portakal kabuklarını batırdıktan sonra çam ağacının altına, kedilerin doğrudan ulaşamayacağı bir şekilde koymak ne kadar kolay olur bilinmez. Çözüm odaklı bir öneri gibi gözükse de, veteriner hekiminizin onayı olmadan böyle bir uygulamada bulunmamanızı tavsiye ederiz. Sonuçta bu spreyleri yaladıklarında sağlık açısından risklerini ancak hekiminiz bilebilir ve her kedinin tepkisi aynı olmayabilir.

Ağaçtaki ışıkları dallara bantlamanız kedinizin kablolarını çiğnemesini engelleyecek önemli bir adımdır. 

Daha etkin bir çözüm

Her ev için uygun olabilecek en kolay çözüm ise, çam ağacının etrafını barikat tarzındaki nesnelerle kuşatmak. Böylece kediniz barikatlar yüzünden çam ağacına atlayamayacak ve çam ağacından uzaklaşacak. Bazı kediler yaratmaya çalıştığınız bu engelleri de aşabilir. O yüzden hem çam ağacının güzelliğini bozmayacak hem de kedinizin atlamasını engelleyecek setler kullanmalısınız. Her şeyden önemlisi kedinizi çam ağacına yaklaşırken gördüğünüzde ona yüksek sesle “yapma, hayır” gibi komutlar vermeyi deneyebilirsiniz. Kediler başta da söylediğimiz gibi köpekler kadar söz dinleyen canlılar değildir. Fakat her çam ağacına yaklaştığında aynı ses tonuyla aynı komutu duyduklarında zamanla bu davranıştan vazgeçeceklerdir.

Çam ağaçları sağlam olsun…

Çam ağacınızı kurarken, her zamankinden daha dikkatli davranın. Tam oturmamış kısımlar kediniz atladığında çam ağacının daha kolay devrilmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra çam ağacınızın bulunduğu alana da dikkat etmelisiniz. Çam ağacınızın, kedinizin kolay atlayabileceği bir yerde olmaması ya da çam ağacının etrafında raflar, tırmanma merdivenleri olmaması çok önemlidir.

Seçtiğiniz süslere dikkat!

Her ne olursa olsun, aldığınız önlemler yetersiz gelebilir; kediniz engelleri aşabilir ve çam ağacındaki süslerin cazibesine kanıp dallarına atlayabilir. Bu yüzden kedi sahipleri olarak bazı konularda fedakarlık yapmanız gerekir. Mesele çok sevdiğiniz, beğendiğiniz simli süsleri almamak gibi… Simli süsler, ses çıkaran ya da ipli süsler, suni karlar, dalından düştüğünde kırılarak keskin parçalara ayrılabilecek bazı süsler kediler için çok zararlı olabilir. Seçtiğiniz süslerde kedinizi hatta varsa çocuklarınızı da düşünerek adım atmalısınız. Gerek renkleriyle, gerek sesleriyle gerekse tasarımlarıyla hem çocukların hem de kedilerin hatta zaman zaman köpeklerin ilgisini çekecek süslerden fedakarlık yapmak zorunda kalabilirsiniz!