karsokakta ya da evde, nerede olursa olsun baktığınız köpekleri, sorumluluğunu üstlendiğiniz köpekleri soğuktan korumalısınız. Hayatlarının her döneminde insanlara muhtaç olan hayvanları bu dönemde her zamankinden daha çok sarmalı, sarmalamalısınız. 

Sıcak tutun!

Şüphesiz bir gerçek var ki eğer siz üşüyorsanız, köpeğiniz de en az! sizin kadar üşüyordur. Ki bazı ırklar gerçekten soğuk derecelerle mücadele etme konusunda ne yazık ki diğer ırklar kadar başarılı değildir. Uzun süre sokakta kalmak onların en son isteyeceği şeydir. Özellikle küçük ırk köpekler, tüysüz ya da kısa tüylü köpeklerin soğuk havalarda dışarıya çıkarken kazak, mont gibi pet kıyafetleri giymesi gerekir. Bu yazımızda dikkat çekmek istediğimiz nokta evde beslediğimiz köpeklerimize de iyi ve doğru bir şekilde bakmamız gerektiğidir. Onları sokaktan kurtarmak, barınaklardan çıkarıp sıcak yuvalara kavuşturmakla her şeyin bitmediğini göstermek. Yani hayvan sahibi olarak sıcak havada, soğuk havada her türlü imkanı onlar için sağlamaya çalışmak gerektiğini vurgulamak. Köpeğiniz içerideyken de ona rahat, sıcak bir uyku alanı ayarlamalısınız. Bu genç, yaşlı ya da hasta hiç fark etmez her köpek için çok ama çok önemlidir. Hatta bazıları yataklarının içerisinde battaniye olmasından ile mutlu olabilir!

Ona iyi bakın!

Köpeğinizin patilerini, dışarıdan geldikten sonra, altını ve aralarını da olmak üzere iyice silin, temizleyin. Bu gerçekten çok önemlidir çünkü tuz ve kimyasal buzlar köpeğinizin patilerini irrite eder ve yakabilir. Ki bu maddeler sindirildiği zaman öldürücü olabilir. Pati temizliğini sadece banyodan ibaret sanmayın. Kuru ve soğuk kış mevsiminde çok fazla banyo yapılması köpeğinizin derisinde kurumaya ve irritasyon ile kaşıntıya neden olacaktır. Pati temizleme işinde nemli bezlerden, bebek ve petler için özel tasarlanmış ıslak mendillerinden yararlanabilirsiniz.

Suya dikkat edin!

Su birikintileri köpekler için tehlike saçabilir çünkü içerisinde, antifrizin içinde bulunan ve sindirildiğinde ölümcül olan etilen glikol içerebilirler. Bu yüzden köpeğinizle gezerken özellikle su birikintilerinden su içmemesine dikkat edin! Zaten bu birikintiler etilen glikol içermese de hijyen açısından pek sağlıklı değildir. (Bu zararlı suların sokak hayvanlarına da zarar vermemesi adına sokaklarda bol bol su ve mama bulundurmamız gerekir)