Lila
4 Mayıs doğumlu çılgın boğa kızı Lila, çoğu çocuk gibi küçük bir hayvansever 🙂

Lila Kunacav. Henüz iki yaşında bir kız. İnanılmaz enerjik, çok komik ve neşeli. Yüzünden gülücükler asla eksik olmuyor. En şaşkın anlarını bile kahkahalarla sonlandırabilme gibi bir yeteneğe sahip! Henüz iki yaşında ama arkadaşlık kavramını çok iyi öğrenmiş; hem de köpeklerle! Teyzesinin üç afacan köpeğiyle harika bir arkadaşlık kuran, bütün gün onlarla oynayan, onlar zıp zıp zıpladığında yerinde duramayan, mutluluğu, bir köpeğin salladığı kuyrukla daha da katlanan Lila’nın, küçük kalbine koca koca köpeklerin sevgisinin nasıl sığdığını ve çocuk yetiştirirken hayvan sevgisinin ne kadar önemli olduğunu Lila’nın biricik annesi, Three Mamas organizasyon şirketinin ortağı Yonca Kunacav’a sorduk. Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu genç anne bakın “çocuk yetiştirmek” ve “hayvan sevgisi aşılamak” hakkında hayvansever anneler için neler söyledi:

“Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor şeyi. Ben çok okuyan, araştıran biriyim ama çocuğumu yetiştirirken daha çok içgüdülerim ve duygularımla hareket etmeyi tercih ediyorum. Bebekliğinden beri onunla konuşmaya, iletişim kurmaya dikkat ediyorum. Şu an iki yaşında, henüz tam olarak konuşamasa da onu her zaman dinlemeye ve anlamaya çalışıyorum. Ne kadar küçük olursa olsun kendisine seçim hakkı sunuyor ve seçimlerine saygı duyuyorum. Evde ve dışarda her zaman yasakları ve hayırları var ama inatlaşmadan, üstüne gitmeden halletmeye çalışıyoruz. En önemlisi şiddetin her türlüsünden uzakta, sevgi dolu bir ortamda büyümesine dikkat ediyoruz. Ki bu sevgi dolu ortamda mutlaka patili dostlar da oluyor. Sadece kediler, köpekler değil doğadaki bütün hayvanlar Lila’nın ilgisini çekiyor. Hepsine sevgiyle ve ilgiyle yaklaşıyor. Onlarla kendince konuşuyor. Tabii biz de anne ve babası olarak hayvanlarla ilgili onu bilgilendirmeye, ilgisini hep canlı tutmaya özen gösteriyoruz. Lila doğduğundan beri hayvanlarla iç içe olduğu için birazcık daha şanslı. Teyzesinin köpekleri Çilek, Herkül ve Casper onun en yakın arkadaş listesinde ilk sıralarda 🙂 Onları nasıl incitmeden seveceğini çok kısa bir sürede öğrendi. Bir köpeği incitmeden sevebilmek çocuklar için çok hassas bir nokta. Bunu öğrendiği için annesi olarak gerçekten çok mutluluk duyuyorum. Onları bereber oynarken görmek de, aralarındaki iletişimi ve sevgiyi hissetmek de muhteşem.”

“Çocukların hayvanlarla olan iletişimi hem gelişimleri açısından, hem insani açıdan çok önemli. “

Yonca ve Lila
Hayatımın en önemli parçası, mutluluk kaynağım Liloşum diyen Kunacav oğlu Yaman’ın doğumuna gün sayıyor!

En sevdiği yiyecek zeytin, en sevdiği hayvan köpek, kedi, kuş ve ayı! olan bir kızın büyümüş halini düşünemiyoruz! Artık eve hangi hayvanı getirir; “Anne bak eve ne getirdim!” der bilemiyoruz 🙂 Ama tek bir bildiğimiz var; kalbine pati izi değmiş hiçbir insandan kötülük gelmez! Hele ilk kelimelerinin arasında köpek isimleri yer alan Lila’dan da! Yalnız şunu da belirtmek istiyorum, Lila şu anda köpeklerle yaşamıyor. Sokaktaki hayvanların biricik dostu, teyzesi Gonca Kaya’nın köpeklerini kendi köpeği gibi benimsiyor. Onlarla büyüyor, onlarla uyuyor, onlarla oynuyor. Yeri geliyor popolarından öpüyor, yeri geliyor kulaklarından seviyor. Kunacav da durumu; “Lila ve kardeşi Yaman bir hayvanın sorumluluğunu alabilecek kadar büyüdüklerinde, eğer isterlerse bir köpek sahiplenmek istiyoruz. Bu çok büyük bir sorumluluk isteyen bir karar. Yaşadığınız yerden, maddi durumunuza kadar birçok koşulun hayvan sahiplenmek için uygun olması gerekiyor ki herkes mutlu olsun. Evimizin eksik olmayan misafirleri arasında köpekler olduğu için şimdilik durumdan çok memnunuz.” şeklinde özetliyor.

Anlayacağınız hayvan sahiplenmenin bilincine varmış her insan gibi, doğru zamanda bir patiye yuva olmak isteyen Yonca Kunacav hem çocuk yetiştirme konusunda hem hayvan sahiplenme konusunda oldukça hassas davranıyor. Ve “Sokak hayvanlarının hem karnını hem ruhunu doyuran, hasta olanları, eziyet görmüşleri tedavi ettiren kız kardeşim Gonca sayesinde sokak hayvanları konusunda ben de hassaslaştım. Onlara daha farklı bakmaya başladım. Tek isteğim; insanların bir heves uğruna hayvan sahiplenmemeleri gerektiğinin bilincine varmaları. Sokağa atılan o hayvanların besleme araçlarını kilometlerce takip etmelerinin, kendileri beslenemedikleri için doğurdukları yavruların ölmeleri, sıcakta susuz, karda kışta yuvasız kalmalarının artık son bulması.” diyerek röportajımızı sonlandırıyor…

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.