Kısırlaştırma gerek kediler gerekse köpekler için oldukça önemlidir. Günümüzdeki sokak hayvanlarının populasyonuna bakacak olursak, sadece sağlıkları için değil, kontrolsüz ve istem dışı üremelerini engellemek için de hayvanların kısırlaştırılması daha doğru olacaktır. Fakat yanlış beslenmeye bağlı olarak hayvan sahipleri, özellikle kedilerinin kısırlaştırma operasyonu sonrası kilo alacağından korkar ve önyargılı davranır.

Kısırlaştırılan kediler fazla kilo aldıklarında, yaktıklarından çok daha fazla kalori alırlar ve fazlası yağ olarak depolanır.

Operasyon değil, yanlış beslenme kilo aldırır

Evet, kısırlaştırma operasyonu değil, operasyon sonrası kontrolsüz, düzensiz beslenme kedilerde kilo alımına neden olur. Operasyon sonrası metabolizması etkilenen kedilerin mama tüketimi kontrol altına alınmazsa, enerji dengesizliğine bağlı olarak kedilerde kilo alımı başlayacaktır. Kısırlaştırılan kediler için özel hazırlanmış, kaliteli ve dengeli içeriğe sahip mama ile operasyon sonrası kilo alımını sınırlandırabilirsiniz. Birçok kedi sahibi bu konudan muzdariptir fakat emin olabilirsiniz ki dengeli beslenme birçok hastalığın, sorunun önüne geçecektir. Yeter ki kaliteli ve dengeli içeriğe sahip mama ile kedinizi yeteri miktarda besleyin. Kedinizin mamaya sınırsız erişimi olmamasına dikkat edin, veteriner hekiminiz aksini söylemediği sürece alması gereken günlük miktardan fazla mama vermeyin. Kısırlaştırılan kedilerde beslenme hafife alınmayacak kadar önemli fakat oldukça kolaydır. Özetleyecek olursak; kısırlaştırma sonrasında kedinizin beslenmesine, operasyondan belirli bir süre sonra tekrar eski hareketli haline dönmesine, enerjik kalmasına, aktivitesine dikkat etmelisiniz.