Birçok köpek sahibi evden çıkarken aklını evde bırakır. Köpeğinin üzgün bakışlarına takılır ve işe giderken, gezmeye giderken onu yanına alamadığı için mutsuz olur. Bütün gün saate takılır, zaman çabuk geçse de köpeğimize kavuşsak diye bekleriz. Peki biz eve bir an önce gitmek için işleri yoluna koyarken onlar evde neler yapıyor olabilir?

Köpeğim ben yokken evde ne yapıyor?

Köpeklerin sahiplerine olan bağlılığını bilmeyen yoktur. Hatta bunun en güzel örneği, Haçiko filmi ile ölümsüzleştirilmiştir. Fakat ne yazık ki köpeklerimiz bize ne kadar bağlı olursa olsunlar ya da biz onlara ne kadar bağlı olursak olalım her zaman onlarla birlikte olamıyoruz. İşe giderken, kahvaltıya giderken, arkadaşlarımızla buluşurken ya da tatile giderken onları evde bırakmak zorunda kalıyoruz. Son zamanlarda petlerin girebildiği cafe sayılarında artış yaşansa da durum genellikle aynı sonuçlanıyor: Köpeği evde bırakmak

Mevcut duruma alışmak ve hayatımıza köpeğimizi mutsuz etmeden, onu da bazı durumlara alıştırarak devam ediyoruz evet ama gelelim bütün gün beynimizi kemiren “Köpeğim ben yokken evde ne yapıyor?” sorusunun cevabına…

Köpekten köpeğe değişebilir

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki her köpeğin huyu suyu başkadır. Yapılan genellemeler dışında gösterilen davranışlar köpeğinizde bir davranış bozukluğu olduğunun kesin göstergesi değildir. 

Geçen sene vizyona giren ve hayvanseverler tarafından oldukça ilgi gören “The Secret Life of Pets” yani “Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” köpeklerin biz evde yokken neler yaptığını harika bir şekilde özetledi. Fakat filmi bir yana bırakır gerçek hayata dönersek, yapılan araştırmalar üzerinden konuşabiliriz. İtalyan bilim adamlarının birkaç sene önce yaptığı araştırmaya göre evde 90 dakika tek kalan her üç köpekten ikisi günü yatarak ya da uyuyarak geçiyor. Bazı köpekler havlarken, bazıları evdeki oyuncaklarla kısa süre oynayıp, etrafta dolanıyor.

%60 uyuyor

%11 havlıyor, mızmızlanıyor

%5.5 oyun oynuyor

%2 etrafta dolaşıyor

Benim köpeğim Bobby, evde tek kaldığı zamanlarda cam kenarındaki koltuğa oturup bizi bekliyor. Pencereden bakmak en büyük keyfi. Ama biz yokken su bile içmez. O yüzden onu uzun süreli tek bırakmayız. Mutlaka biri yanında olur. Eğer akşam dışarı çıkıyorsak, televizyon ve ışık mutlaka açık olur 🙂 Nadir de olsa koltuğa geçip televizyon karşısında uyur. Bir arkadaşımın köpeği evde tek kaldığında oyuncaklarıyla oynayarak zaman geçiriyormuş. Mamasını, suyunu içiyor ve tuvalete çıkmak için bekliyormuş. Başta da söylediğim gibi her köpeğin karakteri farklıdır. Köpekler biz yokken evde kediler kadar mutlu olmayabilirler belki ama durumu anlama konusunda oldukça başarılılar!

Davranış bozuklukları olabilir

Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırma da ise, sekiz saat evde tek kalan köpeklerin sesleri kaydedilmiş ve gün boyunca sadece iki kere havladıkları ortaya çıkmış. Hayvanların psikolojik durumları, sağlık sorunları ve karakterleri sergiledikleri davranışları doğrudan etkiler. Yaklaşık 5-6 ay önce, boşanan bir çiftin terk ettiği bir köpeği sahiplenen aile ile tanışmıştım. Ailenin sahiplendiği ilk köpekti. Bir köpeğe nasıl yaklaşılır, nasıl bakılır; her şeyi ilk defa öğreniyorlardı. Ve tek dertleri, evde olmadıkları zaman komşuları tarafından gelen şikayetlerdi. Köpeğin evde tek kaldığı zaman sıkça havlamasıydı. Köpeğin ikinci kez terk edilmesi, yaşadığı psikolojik durum evde tek kaldığı zamanlardaki davranışlarına yansımıştı. Bunun gibi özel durumları es geçerek konuşursak, köpeklerimizin biz yokken genellikle uyuduğunu ya da en çok keyif aldıkları köşede zamanın geçmesini beklediklerini söyleyebiliriz. Son olarak birkaç saatten fazla bir süre evde tek kalacaklarsa tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğini, bu yüzden rahatsızlık duyabileceklerini söylemek gerekir.

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.