Her geçen gün hava sıcaklığı yükseliyor, havuzlar, denizler vazgeçilmez oluyor. Hal böyle olunca köpeklerimiz de bunalıyor ve suyun serinliğini tatmak istiyor. Peki köpeğimizle yüzerken nelere dikkat etmeliyiz? Sıcak havaların hayvanları biz insanlardan daha fazla etkilediği bir gerçek! Güneş kremi, şapka, gölge alanlar derken kendimizi korumayı biliyoruz fakat köpeklerimiz bizim kadar şanslı olmayabilir. Bunun için deniz kenarında, havuz kenarında dikkat etmemiz gereken ufak birkaç nokta var.

Patileri yanabilir!

Terliksiz yürüyemediğimiz kumlar köpeklerimizin patileri için de oldukça sıcak. Mümkünse kucağınızda taşımaya, değilse patilerini ıslatarak yürümeye, gerekirse denizle temas edecek şekilde yürümeye dikkat etmelisiniz. Yürüdüğünüz alanların gölge olması hem sizin hem de petiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Gölgelik alanlar seçin

Güneşlenmek, bronzlaşmak yazın vazgeçilmezleri arasındadır fakat güneş köpeklerimiz için ne yazık ki öldürücü olabilir. Güneş altında kaldığınız zamanlarda köpeğinizin gölgede olduğundan, direk güneş ışığı almadığından emin olmalısınız. Kumsalda dahi olsanız köpeğinizin önünde taze ve serin su bulunmasına dikkat edin. Sıcak havalarda kaybedilen su miktarı daha fazla olacak ve su tüketimi artacaktır.

Yüzme konusunda teşvik edici olun

Her köpek yüzme konusunda başarılı olmayabilir. Bu yüzden köpeğinizin yanından bir an olsun ayrılmamaya dikkat edin. Köpeğiniz çok iyi bir yüzücü olsa dahi, denizde ya da havuzda yüzen diğer kişileri rahatsız etmemek, korkutmamak adına köpeğinizin yanından ayrılmayın. Köpeklerin de gireceği havuz bulmak ülkemizde pek mümkün olmasa da denizler bizler için var! Köpeğinizle insanların daha az olduğu bir kısımda doya doya yüzebilirsiniz. Eğer köpeğiniz sudan korkuyorsa ya da ilk defa suya giriyorsa lütfen onu zorlamayın. Zorlamanız, suya doğrudan atmanız ya da çekiştirerek sokmanız ömür boyu sudan korkmasına, denizden kaçmasına neden olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için, bir bebeği suya alıştırır gibi hassas davranmaya çalışın. Adım adım onunla suya girmeye çalışın. Böylece sizin de onunla yavaşça girmeniz onu korkutmayacaktır. Bazı köpekler için yüzme yeleklerinden temin etmek, suya batmasını engellemek adına daha sağlıklı olabilir.

Yüzme keyfinden sonra köpeğinize sabunsuz-şampuansız duş aldırabilir ve üzerindeki tuzları atmasını sağlayabilirsiniz.

Basit gözüken ama önemli yaz önlemleri alarak köpeğinizle tatilin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz! Şimdiden iyi tatiller!