Köpeğim kör olabilir mi?
Belli ırklarda görülme sıklığı daha fazla olan hastalıklar beraberinde görüş kaybını da getirebilir.

Bir an için gözlerinizi kapatın ve normal yaşamınıza devam etmeye çalışın. Her şey bir anda nasıl da karıştı değil mi? Alışkanlıktan bildiğimiz eşyaları bile bulmak için bir an düşündük, emin olmak istedik. İşte çok kısa süreliğine de olsa bir yaşam kargaşası yaşadığımız gerçek. Hangi organımız olursa olsun onları kaybetmek hayatımızda ister istemez zorluklara neden olabilir. Açıkçası ben hayatta herkesin başına bir “engel” gelebileceğine inananlardanım. Bugün kuşların cıvıl cıvıl ötüşünü  duyarken yarın sessiz bir dünyaya uyanabiliriz. Yani bir gün hepimiz engelli olabiliriz. (Tabii burada engellilerin de bizden bir farkı olmadığını ve engelleri aşmak! gerektiğini de vurgulamalıyız)

Şeker hastalığı ile mücadele eden köpeklerin katarakta predispoze olması körlüğün bu hayvanlarda görülme olasılığını da artırır.

Gelelim köpeklere… İnsanların sevgisine, ilgisine, karnını doyurmasına ihtiyacı olan köpeklerin küçücük dünyalarının bir anda karanlığa döndüğünü düşünsenize… Ne kadar üzücü! Üzücü diyorum çünkü sokak köpeklerini düşünerek konuşuyorum. Zaten insanlardan kaçarak yaşıyorlar, kiminin tekmesi, kiminin dayağı, kiminin işkencesine maruz kalıyorlar. Yavrularını korumak, karınlarını doyurmak en önemlisi kimseye zarar vermeden huzurla yaşamak için patilerinden geleni yaparlarken bir de insanlardan kaçıyorlar! Düşünsenize o güzel gözlerinin görmediğini… Hayat onlar için belki de bizler kadar zorlaşır. Konu engeller ve hayvanlar olunca kelimeleri ne yazık ki sınırlandırmak mümkün olmuyor fakat özellikle söylemek istiyorum ki engelli hayvanların insanlara çok daha bağlı olduğuna kalben inanıyorum. Onlara sahip çıkanlara (birçok insanda olmayan) minnet duygusuyla bağlanıyorlar. İşte bu yüzden kör bir köpek sahiplenmekten korkmayın. Kör bir köpekle yaşam sandığınız kadar zor değildir. (Bu konuya yaşam kategorimizde değineceğiz) Peki ya evinizi paylaştığınız köpeğiniz? Gözleriyle etrafa ışık saçan, gözleriyle konuşan köpeğinizde görüş kaybı başlarsa ne yapmalısınız? Bu durumu nasıl anlayabilirsiniz? Gelin bu yazımızda körlüğün belirtilerini, riskleri ve korunma yöntemleri ile ilgili bazı önemli noktalara değinelim…

İlk olarak körlük nedir onunla başlayalım… Körlük bir ya da iki gözü etkileyen, aniden ortaya çıkabileceği gibi, zamanla da şekillenebilen görme yetisinin kaybıdır. Köpeklerde birçok belirti ile hayvan sahipleri tarafından da anlaşılabilir:

 • Kendi yaşam alanında bile eşyalara ya da kapılara, duvarlara çarpmak
 • Sakarlık
 • Dikkatli bir şekilde yürümek
 • Burnunu yere yakın tutarak yürümek
 • Dengesizlik
 • Yönelim bozukluğu
 • Güçsüzlük
 • Depresyon
 • Gözlerde kızarıklık
 • Uyuşukluk
 • Kaygı
 • Genişlemiş gözler
 • Topları ve oyuncakları yakalamada güçlük
 • Su kabı, mama kabı gibi günlük kullandığı eşyaları bulmada güçlük

Her yaştaki, cinsteki ve türdeki hayvanlarda körlük şekillenebilir. Fakat bazı ırklar glaukoma bağlı olarak daha çok risk altındadır: Beagle, Bassett Hound, Chow Chow, Cocker Spaniel, Dachshund, Dalmaçyalı, Danua, Poodle, Shar-Pei, Malamute, Husky…

Köpeğim kör olabilir mi?
Biricik dostunuzun genel sağlık kontrollerini yaptırırken göz kontrolünü yaptırmayı ihmal etmeyin.

Ne yazık ki köpeklerde görüş kaybını önlemek için hayvan sahiplerine şunları şunları yapın diye önerilerde bulunamıyoruz. Fakat körlüğe neden olan hastalıklara karşı önlem alınması, göz muayenesi ve göz temizliğinin düzenli olarak veteriner hekimler tarafından yapılması, yılda bir kez göz muayenesine gidilmesi, genel hastalıklar açısından genel sağlık kontrollerinin aksatılmaması, göze yabancı cisim kaçmamasına dikkat edilmesi ve böyle bir durum olduğunda acilen veteriner hekime gidilmesi gibi öneriler ancak hayvan sahipleri için sunulabilir. Burada özellikle birbiriyle ilişkili hastalıklara çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamamız gerekir. Mesela katarakt başlangıçta görüşün kötüleşmesine neden olabilir fakat ilerlediği ve tedavi edilmediği zaman körlüğe yol açabilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyonu olan, yaşlı ve göz anatomisi diğer ırklara nazaran hastalıklara daha yatkın olan köpeklerde körlüğün gelişmesi daha olasıdır. Bu yüzden tüylü dostlarımızın genel sağlık kontrollerinin aksatılmaması her açıdan önemlidir. “Köpeğim kör olabilir mi?” sorusunun cevabı da bu yazıda cevaplanmış oluyor: Evet, olabili! Görüş kaybı köpeklerde doğmasal ya da edinsel olarak şekillenebilir. Herhangi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi bir travma sonrasında da ortaya çıkabilir. Her ne olursa olsun köpeğinizin görüşünde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız ya da yukarıda saydığımız belirtilerden bir ve birden fazlasını gösterdiğini fark ettiyseniz hiç zaman kaybetmeden köpeğinizi göz muayenesine götürün.