Köpeğimi pirelerden nasıl koruyabilirim?
Pireler yüksek sıcaklıkları ve nem oranını tercih ettiği için daha çok yaz sorunu olarak karşımızı çıkar.

Parklar, bahçeler, yeşillikler mis gibi yaz kokusunu özleyen köpeklerimiz için vazgeçilmez alanlar arasında yer aldı bile. Güneşin en etkisiz olduğu saatlerde, çimenlerde özgürce koşturmak, yuvarlanmak köpekler için; onları böylesine mutlu görmek de hayvan sahipleri için tarifsiz bir duygu. Fakat zaman zaman, havaların ısınmasıyla artan pire popülasyonu yüzünden tarifsiz duygular yaşadığımız anlar keyifsizleşebiliyor. Eğlencenin en tatlı yerinde kaşınan, kendini tırtıklıyor gibi ısırmaya çalışan köpeklerimiz için o anlar içler acısı oluyor. Peki, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında petlerde sıkça rastladığımız dış parazitler arasında yer alan pirelerden köpeklerimizi nasıl koruyabiliriz?

Düşmanınızı tanıyın!

Öncelikle düşmanınızı yani pireleri tanımanız gerekir. Pire nedir, nasıl yaşar, nasıl etki eder? Hayvanlarda ne gibi rahatsızlıklara sebep olur? Bu soruların cevaplarını bilmek, ardından köpeklerimizi korumak daha doğrudur. Pirelerin kanatları yoktur, uçamazlar. Güçlü bacakları sayesinde bir köpekten başka bir köpeğe zıplayarak geçebilirler. Köpeklerde genellikle kaşıntıya neden olan pireler, bazı köpeklerde bu kaşıntının daha da şiddetlenmesine, yangıya, tüy dökümüne hatta deri enfeksiyonlarına neden olabilirler. En sık karşılaştığımız dış parazitler arasında yer alan Ctenocephalides Felis yani pireler; kanla beslenen, yükseğe sıçrayabilen ve biricik köpeklerinizin tüyleri arasında gezinen kanatsız parazitlerdir. Yaklaşık 13 gün ile 12 ay arasında yaşayabilen ve bu sürede milyonlarca yavrulayabilen pireler kedinizde sadece kaşınma ile seyretmezler aynı zamanda birçok hastalığa da öncülük ederler.

Birçok hayvan sahibi pirelerin sadece bahçelerde, parklarda olacağını düşünür. Halbuki pire yumurtaları hayvanların tüyleri arasına bırakılır ve köpekten düşüp ev ortamına yayılır. Parkelerin arasında dahi saklanabilen pirelerin enfestasyonu olduğunda evinizin de ilaçlanması gerekebilir. Köpeklerin ev içerisine pireleri taşımaması için sağlıklı ve kaliteli dış parazit ürünler kullanılmalıdır. Veteriner hekiminizin yapacağı dış parazit uygulamalarını aksatmamalı ve gerekirse tedavi amaçlı şampuanlardan, tasmalardan kullanmalısınız.