Her ne kadar birçok meyveyi sevsek de mutlaka en en en sevdiğimiz ve hiç hiç hiç sevmediğimiz meyveler de vardır. Benim için muz “hiç sevmediğim” kategoriye girmiştir. Fakat insanın yaşı ilerledikçe huyları da değişmiyor değil! 🙂 Muz artık benim için, sırf çok faydalı olduğu için ilaç niyetine yediğim bir meyve kategorisine girdi diyebilirim. Kan basıncını düzenleyen potasyum açısından zengin oluşu, böbreklere iyi gelişi, diş ve diş etlerini kuvvetlendirişi, ülser ve kanser gibi hastalıklarla mücadeleyi güçlendirişi muzun sayabileceğimiz faydalarından sadece birkaçı. Peki bu kadar faydalı bir meyve köpeklere de verilebilir mi?

Kolesterol ve sodyum açısından düşük değerlere sahip olsa da muz şeker içerdiği için ana öğün olarak değil, sadece atıştırmalık olarak köpeklere verilmelidir..

Eveeeet!

Potasyum, manganez, B6 vitamini, C vitamin, lif, biyotin ve bakır açısından zengin olan muz düşük sodyum ve kolesterol içeriği ile köpeklerin en sevdiği atıştırmalık arasında yerini almıştır. Fakat içeriğindeki şekerden dolayı kesinlikle köpekler için atıştırmalık olarak verilmelidir. Hiçbir meyve, sebze köpeklerin mamasının yerini tutamaz. Söylediğimiz tüm besinler ödül olarak kullanabileceğiniz ya da asla vermemeniz gereken gıdalardır.

Evet, muz köpekler için faydalıdır dedik fakat şunu da belirtmek gerekir ki bazı köpeklerin faydalı kategorisinde yer alsa dahi sevmediği ya da alerjisi olduğu besinler olabilir. Bu konuda size yardımcı olacak en doğru kişi veteriner hekiminizdir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin muz yemesinde bir sakınca görmediği taktirde, kabuklarını soyarak (kabızlığa ve ciddi sindirim problemlerine neden olabilir) köpeğinizle muzunu paylaşabilirsiniz. Ama muz da fazla tüketilmemesi gereken, tüketildiğinde faydaları zarara dönüşen bir meyvedir.

Köpeğim muz yer mi?
Muz, köpekler için oldukça faydalıdır fakat unutmayın ki her köpek muz yemeyi sevmeyebilir!

Fazla miktarda tüketilen muz köpeklerde kabızlığa neden olabilir. İnsan cildi için muz kabuğunun faydası olduğu söylense de köpeklerde böyle bir durum söz konusu değildir. Kabuklu muz tüketildiği zaman köpeklerde kabızlık dışında sindirim güçlüğü de görülebilir. Köpeğinizin beslenmesi herhangi bir değişiklik ya da yeniliğe gidecekseniz öncelikle veteriner hekiminizle konuşmalısınız. Köpeğinizin muza karşı alerjisi olmadığından eminseniz, veteriner hekiminiz de onay veriyorsa köpeğiniz muz yedikten sonra mide-bağırsak sistemindeki değişiklikleri gözlemleyin. Köpeğinizin alerjisi olmayabilir fakat muz onu rahatsız edebilir ve dokunabilir. Siz ne olursa olsun faydalı atıştırmalıklar olarak önerdiğimiz besinleri, veteriner hekiminiz onay verse dahi, olmasından çok daha fazla miktarlarda vermemeye dikkat edin.

Eveet, köpeğim muz yiyebilir mi? sorusunun cevabını verdik. Şimdi sıra en lezizinden muzlu ödül mamaları hazırlamada…

https://www.kalbimdekipatiler.com/muz-ve-fistik-ezmesi-gucu-adina/