Köpeğim karpuz yiyebilir mi?Karpuz, sıcak havaların en ferahlatıcı meyvelerinden biridir. C vitamini bakımından zengin olan karpuzun bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücudu enfeksiyonlara karşı koruması gibi faydalarının yanı sıra gibi kanser riskini azaltmak, kalp ve damar sağlığına katkı sağlamak gibi çok bilindik yararları da vardır. Ağzımızın sularını akıtan karpuz bizim için bu kadar faydalı ya biricik dostumuz köpekler için durum aynı mı? Köpekler karpuz yiyebilir mi? Karpuzun onlar için zararları var mı?

Evet!

Köpekler karpuz yiyebilir, fakat bazı önlemler alarak! Hayvan sahiplerinin köpekleriyle karpuz paylaşmadan önce dikkat etmesi gereken noktalar vardır: Karpuz çekirdekleri ve kabuğu. Karpuz çekirdekleri köpeklerde bağırsak tıkanıklıklarına, kabuğu ise mide-bağırsak rahatsızlıklarına neden olur. Bunun dışında, miktarını abartmadığınız sürece (en fazla bir ince dilim) karpuzun köpek dostlarımız için bir zararı yoktur.

Düşük kalorili, A, B6, C vitaminlerinden, magnezyum, su ve potasyumdan zengin bu meyve köpekler için de oldukça faydalıdır. Fakat yine yine yine söyleyelim, köpeğinize maması dışında bir şeyler verirken lütfen miktarı abartmamalı ve köpeğinizin cildi hassas ya da bazı gıdalara karşı alerjisi varsa veteriner hekiminizi konu hakkında bilgilendirmeli ve onayı dahilinde karpuz vermelisiniz.