Popcorn’a kim “Hayır!” diyebilir ki köpekler desin? Eminiz ki, birçoğunuz acaba “köpeğim patlamış mısır yiyebilir mi?” diye düşünüyor. Cevabı basit! Tuzsuz, yağsız ve aşırı miktarlarda olmamak kaydıyla evet! Bildiğiniz gibi köpekler sahiplerinin yediği her şeye sulanan canlılardır. Sevmedikleri bir şey dahi olsa istiyormuşçasına bakarlar. Biz hayvan sahipleri de dayanamayıp yediklerimizden veririz. Bu her zaman doğru bir davranış değildir. Yediğimiz yemeklerdeki tuz, yağ, salça, soğan, sarımsak vs. köpekler için faydalı değildir. Onlarla bir şeyler paylaşacaksak eğer, sağlıklı gıdalar, atıştırmalıklar tercih etmeliyiz. Mesela tuzsuz, yağsız patlamış mısır gibi!

Faydalı mı zararlı mı?

Koltuğa uzanmış film keyfi yaparken yanınızdaki patlamış mısırın kokusunu alan köpeğinizin bakışlarına nasıl dur diyebilirsiniz? Eğer yaptığınız mısır yağsız ve tuzsuzsa ona dur demenize gerek yok! Patlamış mısır köpek beslenmesi için faydalı olan Magnezyum, Manganez, Fosfor, Çinko gibi mineraller içerir. Köpeğinizin patlamış mısır yemesinde hiçbir sakınca yoktur fakat patlaman çekirdeklere dikkat etmeniz gerekir.

Yağlı ve tuzlu patlamış mısır köpeklerde bağırsak problemlerine ve obezite ile obeziteye bağlı sağlık problemlerine öncülük eder

Patlamamış mısır taneleri köpeğinizin dişlerine sıkışabilir, boğazında kalabilir ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden köpeğinizle paylaştığınız mısırların iyice patladığından da emin olmalısınız. Faydalı mı zararlı mı? sorusunun cevabına gelecek olursak hem evet hem hayır diyebiliriz. Az miktarlarda yenen, yağsız-tuzsuz patlamış mısır hayvanlar için oldukça faydalıdır. Fakat patlamış mısır gevreğinin 1 gramında yaklaşık 3.5 kalori olduğunu göz önüne alırsak fazla tüketildiğinde zararlı olacağını vurgulamak gerekir.