Yaz dediğimiz zaman akla gelen ilk meyveler arasında yer alan kavun köpekler için faydalı mıdır? Köpekler kavun yiyebilir mi? Kavun yerken başında biten köpeklerine kavun verip veremeyeceğini merak eden hayvan sahiplerini çok fazla bekletmeden konumuza başlayalım.

Gördüğü her şeyi yemek isteyen petlerimiz için birçok gıda cezbedici gelir, hele sahibini yerken görürse! Hemen yanında biter, şımarıklıklar yapar, salyalarını akıtır; bir de masum bir bakış attı mı sahibinin yediği her neyse onun da midesine iner. Fakat inen her gıda her zaman faydalı değildir. Peki ya kavun? Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden kavun, çikolata, kuru üzüm gibi köpekler için zararlı gıdalar arasında mı yer alır? İşte cevabı!

Kabukları asla vermeyin!

A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, folat, lif, potasyum açısından zengin olan kavun, diğer birçok meyve gibi köpekler için faydalı gıdalar listesinde yer alıyor. Kabızlığı önleyen, sağlıklı sindirimi destekleyen, hücrelerin yaşlanmasını geciktiren, düşük kalorili, yüksek su içeriği olan kavunu köpeğinizle paylaşmadan önce güzelce soymanız, temizlemeniz ve yutulabilecek küçüklükte kesmeniz gerekiyor! Köpeklerin genellikle severek yediği kavun alerjik gıdalar arasında yer almasa da açıkçası veteriner hekiminizin de görüşünüzü almanız oldukça önemli. Çünkü birçok faydalı gıda köpeklerde değişik reaksiyonlara sebep olabilir. Alerjik olmasa bile bazı köpeklere dokunabilir. O yüzden köpeğinizi en az sizin kadar tanıyan veteriner hekiminiz için de uygunsa, köpeğinize kavununuzdan verebilirsiniz.

Peki kavunu nasıl vermek gerekir?

İlk defa verdiğiniz her gıdayı az ve küçük miktarlarda petinize sunarsanız, alerjik bir reaksiyon gelişip gelişmediğini gözlemlemeniz daha kolay olacaktır. O yüzden kavunu da köpeğinize verirken güzelce soyup, temizleyip, kabuklarından ayırıp minik minik parçalar halinde keserek vermeye dikkat edin. Kabuklar köpekler için oldukça zararlıdır, mide bağırsak problemlerine neden olabileceği gibi birçok sindirim probleminin başlamasına da sebebiyet verir. Şunu da söylemek gerekir ki, kavun fazla miktarda şeker içerdiği için obez, diyabetik, şişman köpekler için pek faydalı olmayabilir.