Köpeklerin sevgilerini ifade etme yollarından biri de yüz yalamaktır. Bu davranış aslında engellenmesi gereken bir davranış değildir. Fakat bazı hayvan sahipleri bu durumun sıklığından rahatsız olabilir ve köpeğine dur demek isteyebilir. Bu gibi durumlarda öncelikle köpeğinizin neden yüzünüzü yaladığını bulmalı, ardından bu nedene göre bir yöntem uygulamalısınız.

İletişim kurmak 

Köpeklerin iletişim dünyasında yüz yalamak en bilindik davranışlardan biridir. Sahibinden ilgi bekleyen, mama ya da su isteyen, sahibine teşekkür etmek isteyen köpeklerin genellikle yüz yalaması çok normaldir. Bazı köpekler sadece sahiplerinin değil, diğer köpeklerin de yüzünü yalayabilir. Bu da genellikle “açım”, “benimle oyna”, “arkadaş olalım mı?” gibi birçok nedene bağlı olabilir. Hayvanlar arasındaki bu davranış genellikle yavru köpeklerde karşılaştığımız, ancak zaman zaman erişkin ya da yaşlı köpeklerde de gördüğümüz bir durumdur. Eğer köpeğiniz sizinle iletişim kurmak için yüzünüzü yalıyorsa, bu duruma onu sevmek dışında müdahale etmeye çok da gerek yok diyebiliriz. Hayvanların bizden beklediği saf sevgiyi, ilgiyi bekleme şekillerini engellemek ne kadar doğru tartışılır. Fakat bu davranış;  köpeklerin her istediğini yaptırmak için havlaması gibi bir durum haline döndüyse, yani sınırları aştıysanız ve köpeğiniz size söz geçirmek için yüzünüzü yalamayı tercih ediyorsa duruma müdahale etmeniz gerekebilir. Bunun için köpeğinize bu davranışı yaparken tepki vermemeli, onu sevmemeli ya da ona gülmemelisiniz. Yaladığı zaman istediğini ona verirseniz, istemeye devam edecektir. Fakat dediğimiz gibi eğer köpeğiniz sadece ilgi istiyor, size bir şeyler anlatmaya çalışıyor ve bunu yüzünüzü yalayarak yapıyorsa pek de şikayet etmeye gerek yok! 🙂

Köpeklerin salyasında ölü dokuları atan, bakterileri öldüren enzimler vardır. Kendilerini ve sizi yalamalarında hiçbir sakınca yoktur!

Korkmak

Evet, bazı köpekler korktukları zaman sahiplerinin yüzünü yalayarak korkularını bastırmak isteyebilirler. Bu davranışı zaman zaman, oynadıkları bir oyuncaktan ya da herhangi bir eşyadan korktukları zaman da görebilirsiniz, yani o eşyaları ısrarla yalamaya çalışır ya da o eşyalarla stres atmak isteyebilirler. Bu gibi durumlarda köpeğinizi sakinleştirmelisiniz. Eğer durum sizin aşamayacağınız kadar ciddiyse köpeğinizi önce veteriner hekiminizi ardından bir köpek eğitmenine götürmeniz gerekebilir.

Temizlenmek

Yalanmak söz konusu olunca akla ilk olarak kediler gelir. Fakat köpekler de aynı kedi dostları gibi zaman zaman yalanarak temizlenir. Dikkat ederseniz, kollarını, genital bölgesini, bacaklarını, patilerini yaladıklarını görebilirsiniz. Bu içgüdüsel harekete bağlı olarak köpekler başka köpeklerin de yüzünü, kollarını, patilerini yalamak isteyebilir.

Köpeğim neden yüzümü yalıyor?Tadımızı beğeniyorlar! 

Evet! Okuyunca biraz komik gelebilir ama köpekler zaman zaman vücudumuzdaki tuzu yalamaktan çok hoşlanırlar. Nasıl ki mamalarını bitirdikten sonra kabı kalan kokuyu beğendikleri için yalıyorlar, bizim de zaman zaman kokumuzu beğenip vücudumuzu hunharca yalayabilirler.

Sevilmek

Köpeğim neden yüzümü yalıyor? sorusunun tek gerçek cevabı aslında bu diyebiliriz: Sevilmek. Köpekler sevilmek ister, ilgi ister, başları okşansın ister. Bunun için de sahiplerinin yüzünü yalar, üstüne atlar, kucağında oturur; ne yapar ne eder sevilirler. Eğer sizin de köpeğiniz yüzünüzü yalıyorsa çok şanslısınız demektir!