Yabancı cisim yutan kediler...
Yabancı cisim yuttuğundan şüphelenilen kedilerde röntgen, kan ve idrar testlerinin yapılması gerekebilir.

Aynı köpekler gibi kediler de çok meraklı canlılardır. Fakat bazen bu merak özellikle yemekler üzerine olur ve kedilerin sağlığını tehdit altına alabilir. Kediler tuvalet kağıdından ipliğe, kıyafetten yiyeceğe birçok şeyi merak eder ve ağzına atarlar. Herhangi bir olaya sebebiyet vermeden de bağırsak yoluna geçen bu şeyler bazen sadece iştah kaybı gibi problemlere öncülük edebilirler. Fakat gıda olmayan cisimleri yutan kedilerde özellikle yabancı cisim tıkanıklıkları görülür. Yutulan cismin kolayca bağırsak yoluna geçememesi hayatı tehdit eden tıkanıklıklardan ölüme kadar bir sürü rahatsızlığa neden olabilir.

Nedenler

Yutulan cisimler 10-24 saat arasında sindirim yoluna geçiş yapar. Bazı cisimlerin geçişi daha uzun sürebilir hatta aylar sürebilir! Sindirim ve bağırsak yoluna geçemeyecek kadar büyük olan cisimler ise tıkanıklıklara yol açar. Bağırsak yoluna geçmelerine rağmen tıkanıklığa, yırtılmalara ve acıya neden olan yabancı cisimler de olabilir. Eğer kedinizin poposundan dışarı çıkan ya da çıkmaya çalışan bir cisim görürseniz kesinlikle buna müdahale etmeyin. Müdahale ederken cismin kırılmasına, parçalanmasına ya da sıkışmasına neden olabilirsiniz. Daha büyük zararlar vermemek için acilen veteriner hekiminize gidin.

kediniz iğneye bağlı bir iplik yuttuysa dikkatli davranın. Yutulan ip dile dolanabilir ve iğne utulduğu zaman mideyi ya da bağırsakları delebilir.

Sonuç…

Sonuca gelmeden önce yabancı cisim yutan kedilerde belirtilere değinelim; kusma, ishal, iştah kaybı, karında hassasiyet ya da acı, kabızlık, halsizlik, ısırma, tıslama gibi davranış değişiklikleri… Sonuç ise; yutulan cisme, cismin bulunduğu bölgeye, cismin tıkanıklık yaptığı süreye, boyutuna, şekline, ikincil hastalıklara neden olup olmadığına bağlı olarak değişir. Kedinizin yemesini istemediğiniz her şeyi ama her şeyi ulaşılabilir kılmamaya dikkat etmelisiniz. Oyuncaklara gelecek olursak; kesinlikle kedinizin boyutuna, yaşına uygun ve kolayca parçalanmayan, yutulmayan türden olduklarından emin olmalısınız.