Birçok hayvan sahibi “köpeğimin burnu neden ıslak?, ıslak burun hastalık sinyali midir?” diye merak eder ve zaman zaman ıslak burun dışında bir belirti olmadan veteriner kliniğinin yolunu tutar. Aslında bu zaman zaman doğru, zaman zaman yanlış bir davranıştır. Çünkü köpeklerin burnunun ıslak olması bir hastalık sinyali değildir ama köpeğinizin hasta olmayacağı da demek değildir. Unutmayın ki kuru bir burun, mutlaka köpeğinizin hasta olduğu anlamına da gelmez.

Gelelim “köpeğimin burnu neden ıslak?” sorusunun cevabına:

Köpeklerin burnunun ıslak olmasının birden fazla nedeni vardır. Sağlıklı burun hafiften nemlidir. Isı değişikliklerinde veya bazı alerjik durumlarda burun normalden daha fazla ıslak olabilir. Köpekler sadece patilerinden ve burunlarından terledikleri için ıslak burunlarının nedeni burunlarındaki ter bezleridir. Islak burunları sayesinde vücutlarındaki ısı dengesini ayarlamaya çalışırlar.

İkinci neden ise burunlarının mukus salgılamasıdır. Köpekler bir kokuyu takip etmeye çalıştıklarında burunları daha iyi koku almalarını sağlayan ince bir mukus tabakası oluşturur. Bu ince ıslak tabaka kokunun kimyasal bileşiklerini yakalar ve köpekler bunu dilleriyle yaladıktan sonra bileşikler damakta bulunan koklama bezlerine ulaşır.

Yapılan araştırmalar sonucunda alerjisi olan köpeklerin çoğunun kuru bir buruna sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Sıkça burunlarını yalamaları da bir diğer neden!

Özellikle uzun burunlu köpekler mama yerken, bir şeyleri kurcalarken burunlarını sürekli bir yerlere değdirirler. Ve burunlarını temizlemek için sürekli dilleriyle burunlarını yalamaya çalışırlar. Bu da “köpeğimin burnu neden ıslak?” sorusuna cevap arayan hayvan sahipleri için bir diğer açıklamadır. Bunun yanı sıra köpeklerin sokakta da etrafı kurcalaması, burunlarının nemi toplamasına ve ıslak-serin kalmasına neden olur.

Son olarak şunu da eklemek gerekir ki; kuru bir burun her zaman hastalık belirtisi demek değildir. Fakat kuru burunlar zamanla çatlayabilir, yaralanabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücudun uzun süre susuz kalması çatlak buruna öncülük edeceği gibi, böbrekler başta olmak üzere vücudun diğer organlarının da durumdan etkilenmesine neden olabilir. Bu yüzden köpeğinizin burnunun ıslaklığını ya da kuruluğunu gözlemlemeli ve uzun süreli kuruluklarda hekiminize başvurmalısınız.