Geçenlerde gördüğüm bir araştırma üzerine sizlerle bir yazı paylaşmak istiyorum. Ülkemizde mama konusu ne yazık ki hayvanların sağlığının yanı sıra, pet sahiplerinin ekonomik koşulları, mama fiyatlarının oldukça yüksek olması gibi nedenlerle biraz hassas. Fakat mama seçerken her zaman içeriğine dikkat edilmesi gerektiği bir gerçek. Kaliteli mamanın içeriği, hayvanların ağız, diş, kulak, tüy, deri, eklem gibi birçok konuda sağlığını etkileyecektir. Bunun için mama almadan önce ya da mama değiştirmeden önce, eğer veteriner hekiminiz ile detaylı konuşmadan hareket edecekseniz, mutlaka içeriği araştırın ve gündemdeki haberleri takip edin derim.

Çok kısa süre içinde kedimin ve köpeğimin mamasında değişiklik yapmak zorunda kaldım. Kullandığımız mamanın Türkiye distribütörü ürünün elinde olmadığını söyleyince biraz zorlandık ve idareten! başka mama kullandık. Gel gelelim ki bir buçuk ay gibi kısa sürede tüy kalitesinde kötüleşme, ağız kokusunda artma gibi sorunlar baş gösterdi. Bu yüzden biraz araştırma yaparken bir konuya denk geldim.

Mamadaki D vitamini köpeklerin ölümüne neden olabilir!

Evet, yanlış okumadınız. Kuru mamaların içeriğinde bulunan FAZLA miktarda D vitamini köpeklerin ölümüne neden oluyormuş. 3 Aralık 2018 tarihinde FDA (Food and Drug Administration) Gıda ve İlaç Kurulu’nun yaptığı açıklamada hayvan sahiplerine D vitamini açısından riskli mama markaları paylaşılmış. Birçok mama markası da yurt dışında mamaları toplamaya başlamış!

D vitamini sadece insanlarda değil, hayvanlarda da oldukça önemlidir. D vitamini özellikle kalsiyum ve fosfor emilimini düzenlemek için şarttır. Ve bunun mamalarla dışarıdan alınması gerekir. Fakat her şeyde olduğu gibi, D vitamininde de geçerli olan bir söz var! Her şeyin fazlası zarar! Yapılan araştırmalar sonucunda çok fazla miktarda D vitamini içeren köpek mamaları köpeklerde böbrek rahatsızlıkları ve ölüm gibi ciddi sorunlara sebep oluyor.

Sunshine Mills, (Old Glory, Evolve, Sportsman’s Pride, Triumph), Ahold, Delhaize (Nature’s Promise, Nature’s Place), Kroger, King Soopers, ELM Pet Foods, Natural Life Pet Products and Nutrisca markalarının(Lütfen sattıkları markalara bakınız, birçoğu tanıdık) yanı sıra Hill’s markasına ait bazı köpek konserveleri, Prescription Diet and Science Diet olarak satılan bazı konserveler de yurtdışında firma tarafından toplanmakmış.

Yapabileceğiniz en güvenli şey, aldığınız mamaların içeriğindekilerin miktarlarını kontrol etmek. Belki şimdi, belki iki sene önce, belki beş yıl sonra… Zaman önemli değil, yeter ki hayvan sahipleri olarak her şeyin farkında olalım. Aldığımız mamanın, şampuanın, ödüllerin ve daha birçok şeyin içeriğini sorgulayalım, araştıralım. Yoksa, geçen sene açıklanan bu raporlar sonucunda köpekleri mamadaki vitamin fazlalığına bağlı ölen hayvan sahipleri arasında olabiliriz 🙁

Eğer sizin de köpeğinizde nedeni belirlenemeyen kusma, iştah kaybı, kilo kaybı, su içmede artış, idrara çıkmada artış gibi belirtiler varsa veteriner hekiminizle iletişime geçmeyi ihmal etmeyin!

Köpeğinizi güvende tutmak için onu kaliteli mamalarla beslemeye çalışın. Ev yapımı, doğal ya da içinde zengin ve kaliteli içeriği olan kuru mamalar tercih edin. Kesinlikle konserve mamayı ana beslenme seçeneği olarak sunmayın. Mutlaka aldığınız mamanın firma yetkililerinden bilgi alın. Yurtdışındaki ve Türkiye’deki üretimler aynı süreçten geçmeyebilir, firma bazında bazı değişiklikler olabilir…

https://www.archive-it.org/collections/7993?q=Vitamin+D+dog&show=ArchivedPages&hitsPerDupe=0&go=Search+the+Archive Linkinde açıklamalar yer alıyor. Daha detaylı bilgi için takipte kalın derim.