İnsanların da en şikayetçi olduğu sorunlardan biridir kilo almak. Belki kendimize dur diyemiyoruz ama köpeklerimizin sağlığı için kilo almalarını engellememiz gerekir. Bu da aslında düşünüldüğünden daha kolaydır; tek yapmamız gereken onları kaliteli mamalarla besleyip, birkaç ayrıntıya dikkat etmektir. Biricik köpeklerimizi obeziteden korumak için onları hareketlilikleri ve yaşlarıyla orantılı bir şekilde beslememiz gerekir.

Genç köpekler metabolizması yavaşlayan yaşlı köpeklere nazaran daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Mevcut kiloyu korumak için;

Egzersiz şart!

Egzersiz yaptırmak köpeğinizin fazla kalorilerini yakmak dışında; oksijenin doku hücrelerine ulaşmasına yardımcı olur, sindirime yardımcı olur, kasların elastikiyetini ve eklemlerin esnekliğini korur, solunum ve dolaşım sistemlerini güçlendirir, can sıkıntısını giderir, köpeklerin zihnini aktif tutar.

Beslenme kadar yaş ve egzersiz de hayvanlarda kilo alımına neden olan önemli etkenler arasındadır.

Doğru ve kaliteli mama seçin!

Köpekler yaşamları boyunca değişik türde ve miktarda besine ihtiyaç duyarlar. Genç hayvanlar daha fazla enerji, protein ve minerale ihtiyaç duyarlar. Özellikle eğitim alan köpekler ya da soğuk havada çok fazla dışarıda kalan köpekler daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Hamile ya da yaralı köpeklerin protein, mineral ve enerji ihtiyacının artması gibi. Önemli olan köpeğinizin yaşına, aktivitesine göre doğru mama seçmek ve onu kaliteli gıdalarla beslemektir.

Obezite
Genç yaşta olması gerekenden fazla kiloya sahip olan köpeklerin obezite riski ilerleyen yaşlarda daha yüksektir.
Düzenli olarak köpeğinizin kilosunu takip edin

Çok severek giydiğimiz bir pantolonun içerisine giremediğimiz zaman anlarız ya da kabul ederiz kilo aldığımızı. Köpeklerde durum böyle değildir. Onların kilo aldığını anlamak bazen tüylerinden pek mümkün olmaz ya da tam tersi, küçücük vücutlarından sarkan yağlardan dolayı çok kolay anlaşılır. Çok küçük miktarlarda olan artışlar insanlar için de hayvanlar için de çok kolay fark edilmez. Fakat düzenli olarak yapılan kilo kontrolleri köpeğinizin obez olma yolunda ilerleyip ilerlemediğinin sinyalini verir.

Kiloyu dengeleyin

Genç yaşlardaki köpeklerin sağlıklı büyümesi için doğru beslenmesi şarttır. Fakat burada dengeyi korumak gereklidir. Yani köpeğiniz daha güçlü, daha sağlıklı olsun diye onu daha fazla beslememeli doğru ve dengeli beslemeye dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki hayvanlar yaşlandıkça eklem rahatsızlıklarıyla daha sık karşılaşırlar. Obezite ise bu rahatsızlıkları daha da şiddetlendirir.

Masa başı atıştırmalıkları kesin!

Hiçbir hayvan sahibi köpeğinin bakışlarına hayır diyemez ve bir kereden bir şey olmaz mantığıyla hareket eder. Halbuki bir şey olmaz diye diye köpekler obez olur! Hem de hayvan sahipleri yüzünden! İşte bu duruma engel olabilmek ve köpeğinizin sizinle daha uzun yıllar yaşayabilmesine imkan tanımak için ekstra kalori olacak ve besinsel değeri artıracak gıdaları onlardan uzak tutmalısınız. Özellikle insan yiyeceklerinden! Fazla miktarda verilen ödül mamaları, masa başı kaçamakları köpeklerin obez olmasındaki en büyük etkenler arasında yer alır. Köpeğinize verdiğiniz zararsız ödüller ve atıştırmalıkları da göz önüne alarak köpeğinizin egzersiz yapmasına engel olacak bir rahatsızlığı yoksa, mutlaka rutin egzersizler yapmalıdır. Enerjisini atacağı oyunlar, evde hareketli kalmasını sağlayacak oyuncaklar işinizi kolaylaştıracaktır!