Paylaşmayı seven, petlerinin bakışına dayanamayan hayvan sahipleri olarak zaman zaman kedimize, köpeğimize vereceğimiz atıştırmalıklar konusunda şüpheye düşeriz. Yalvaran bakışlara dayanamaz yediğimiz her şeyi onlarla az miktarda da olsa (ki çoğunlukla az olmaz!) paylaşırız. Hal böyle olunca onlar için ne zararlı ne değil düşünmeden davranırız. Bu yazımızda kediler için sağlıklı atıştırmalıklar konusuna değinecek ve veteriner hekiminiz aksini söylemediği sürece, genellikle kediler için zararlı olmayan besinlerden bahsedeceğiz.

Kedinizin aşağıdaki gıdalara alerjisi olmadığından eminseniz ve sağlık açısından veteriner hekiminiz tarafından herhangi bir yasak konmadıysa gönül rahatlığıyla az miktarlarda paylaşabilirsiniz.

Yoğurt

Az yağlı, katkısız, sade yoğurtlar özellikle obezite ile mücadele eden kediler için oldukça sağlıklı bir atıştırmalıktır. Fakat yüksek oranda protein içermelerinden dolayı idrar taşına yatkın olan kedilerde dikkat edilmesi ve veteriner hekim onayı olmadan verilmemesi tavsiye edilir.

Muz

Vücuttaki birçok enzimin çalışmasında görevli olan ve potasyum ile B6 vitamini açısından zengin olan muz kediler için sağlıklı atıştırmalıklar listesinde yer alır. İster dilim dilim, ister püre halinde ezilmiş olarak kedinize sunabileceğiniz muz yangıların iyileşmesinde de aktif rol oynayacaktır.

Lahana

Belki birçoğunuz lahana başlığını okuduğunda ağzı sulandı. Canı brüksel lahanası, fasulye ya da brokoli istedi. Nasıl ki bu gıdalar biz insanlar için faydalıysa kedilerimiz için de küçük miktarlarda paylaştığımızda faydalı gıdalardır. Haşladıktan sonra hafif ılımış hale gelerek vereceğiniz bu gıdalar kedinizin de hoşuna gidecektir.

 

Kediler için sağlıklı atıştırmalıklar için birkaç alternatif için linke tıklamanız yeterli:

Kediler için faydalı atıştırmalıklar!