Ailemize yeni bir birey katılmadan önce her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürüz. Bebek odası, eşyaları, duvar rengi, kıyafetler, oyuncaklar, masraflar derken elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırız. Daha doğmadan onu korumak için oldukça hassas davranırız. Fakat bebeğimiz için bu kadar ince düşünürken, dört ayaklı bebeğimizi unuturuz. Hatta unutmakla kalmaz ondan vazgeçmeyi bile düşünürüz. Bunun sebebi de hamilelik boyunca kedilerin Toksoplazma yüzünden düşük, erken doğum gibi tatsızlıklara neden olmasıdır. Peki toksoplazma hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? Ya da ne kadar doğru bilgi sahibiyiz?

Neden kedi sahipleri bu kadar korkar?

Toksoplazmozis, Toksoplazma gondii adı verilen tek hücreli bir parazit tarafından meydana gelen bir hastalıktır. Sadece biz insanları değil, hayvanları da etkileyen bu hastalık özellikle kedi sahibi olan anne adaylarını oldukça korkutur. Peki toksoplazma nedir, neden kedi sahiplerini bu kadar korkutur?

Gözleri, sinir sistemini, solunumu etkileyen toksoplazmozis ayrıca inkoordinasyon, yutma ve çiğneme güçlüğü, nöbet, idrar ve dışkı kontrolsüzlüğü, karakter değişikliği, körlük gibi semptomlara neden olabilir.

Toksoplazma gondii plasentayı geçebilen ve düşük, erken doğum ya da doğum sonrası anomalilere neden olabilen bir parazittir. Enfekte kedilerin ince bağırsaklarında bulunan ve dışkısıyla dışarıya saçılan etkenler insanların enfekte olmasına neden olabilir. Kedi sahibi hamile kadınların da korkusu bu yüzdendir. Halbuki bilinmeyen ya da unutulan bir gerçek daha vardır. Toksoplazmozis iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden, iyi pişmemiş etten de geçebilir. Tek bulaşma yöntemi kedilerin dışkısı değildir. Eğer bir kişi etkene daha önceden maruz kaldıysa, bir daha hastalanma ve bebeğine etkeni geçirme riski neredeyse yok denilebilir. Hamile kadınların doktorları da bu konuda daha doğru bilgi verecek ve meyve, sebzeleri iyi yıkamadan, etleri iyi pişirmeden yememeleri, pastörize edilmemiş sütler içmemeleri gerektiğine, el hijyenleri kadar et ve salata malzemelerinin dahi hijyenine dikkat etmeleri gerektiğine değinecektir.

Bizim özellikle değinmek istediğimiz nokta ise, kedilerin kum kabını eldivensiz değiştirmemeye dikkat etmeniz olacaktır. Kedinizi çiğ etle ya da iyi pişmemiş etlerle beslememeniz, pastörize edilmemiş sütler içirmemeniz de bu konuda oldukça önemlidir. Kedinizin sadece hamilelik döneminizde değil, her zaman kum kabı temizliğine önem gösterin. İç ve dış parazitlerin aksatılmaması, genel sağlık kontrollerinin yapılması hem kedilerin hem de sahiplerinin sağlığı açısından önem taşır.

Vazgeçmeyin, bilinçlenin

Kedi sahibi anne adaylarının en merak ettiği sorulardan biri de; Toksoplazmanın kendilerine nasıl bulaşacağıdır. Toksoplazma birçok yolla bulaşabilir. Birincisi kedilerin dışkısıyla atılan ookistlerle doğrudan temas, ikincisi etlerin iyi pişirilmeden yenmesi, üçüncüsü çiğ etlerle kontamine ellerin ağıza götürülmesi, dördüncüsü ise toksoplazma bulunan toprakla temas etmiş meyve ve sebzelerin uygun şekilde yıkanmadan yenmesidir. Yani anlayacağınız kediler doğrudan toksoplazma bulaştırmazlar. Bunun için kedinizden vazgeçmenize gerek yoktur. Eğer parazitle daha önce enfekte olmuşsanız hamileliğiniz boyunca parazitten etkilenmezsiniz fakat daha önce karşılaşmamış ve bağışıklık kazanmadıysanız, yukarıda saydığımız bulaşma yollarına dikkat etmezseniz bebeğinizi de etkilersiniz. Bu konuda kadın doğum uzmanları ya da kendi doktorunuz sizi daha sağlıklı bilinçlendirecektir.

Son olarak şunu da söylemek gerekir ki; kediler genellikle hiçbir belirti göstermeden Toksoplazma gondii tarafından infekte olur. Fakat zaman zaman toksoplazmozis dediğimiz hastalık etkisini gösterir ve kedilerin bağışıklık sistemini etkileyerek birçok viral hastalığın başlamasına neden olabilir. Ateş, iştah azalması, halsizlik gibi belirtilerin yanı sıra parazitin nerede bulunduğuna bağlı olarak belirtilerin değişeceğini de eklemek gerekir.

 

Anne adaylarının bu dönemde yapması gereken kedilerinden vazgeçmek değil, aileye katılacak bebekleri ve kendi sağlıkları için hijyen koşullarına dikkat etmektir.