K öpeklerin insan yiyeceklerine olan ilgisi tartışmasız. Biz de özellikle sahibinin yediğine göz diken tüylü dostlarımız için faydalı olabilecek yiyecekleri sizler için özetledik:

Hindi eti:

Eğer köpeğinizin gerçekten gıda alerjisi olmadığından eminseniz, çok az miktarlarda hindi eti vermenizde bir sakınca yoktur. Fakat pankreası aşırı uyardığı ve iltihaplanmasına neden olarak hayatı tehdit ettiği için özellikle yağlı atıştırmalıkları kedi ve köpeklerinizden uzak tutmalısınız.

Çok küçük miktarlarda verilmiş füme somon köpekler hatta kediler için harika atıştırmalıktır.

Miniature Schnauzer, Yorkshire Terrier ve Shetland Sheepdog özellikle pankreatitise neden yatkın olan ırklardır. Bu yüzden bu üç ırka özellikle çok fazla yağlı atıştırmalıklar verilmemelidir. Diğer bütün ırklar için kemiklerin uzaklaştırılması gerektiğini de vurgulayalım. Kemikler oldukça zararlıdır ve hayvanlarda özafagusta tıkanıklığa, mide bağırsak sisteminde rahatsızlığa ya da tıkanıklığa neden olabilir.

Sebzeler:

Birçok sebze köpekler için faydalı yiyecektir. Brokoli, havuç, tatlı patates, yeşil fasulye, karnıbahar ve kerevizdir. Yağlı olmayan her sebze düşük kalori ve yüksek lif içeriklerinden dolayı köpekler için harika atıştırmalık olur.

Ekmek:

Küçük miktarlarda verilen ekmek, uygun bir şekilde pişirildiğiyse köpekler için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Fakat şunu söyleyelim ki ekmek hamurunu pişmemiş halde kesinlikle köpeğinizin ulaşabileceği bir ortamda bırakmamalısınız. Çünkü maya ve şeker köpeklerin midesinde karbondioksit ve ethenol oluşumuna neden olur ki bu da ikincil hipoglisemi ve alkol zehirlenmesi gibi hastalıklara neden olur.

Peynir:

Şarabın yanına peynir tabağı hazırladınız ve keyif yapacaksınız. İşte tam o sırada köpeğiniz dibinizde bitti ve peynirlerinize göz dikti. Merak etmeyin çok küçük miktarlarda peynir vermeniz köpeğiniz için zararsız olacaktır.