Günümüzde adını en sık duyduğumuz hastalıklar arasında yer alan kanser, tüylü dostlarımızın da hayatını, sağlığını derinden etkiler. Köpeklerde kanser, aynı biz insanlarda olduğu gibi normal hücre yapılarının bozulması ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla meydana gelir. Gelin kanser konusunu bir de köpeklerin sağlığı açısından inceleyelim.

Nedenler, belirtiler ve tedavi çözümleri

Köpeklerde kanser dediğimiz zaman aslında çok geniş bir alandan bahsediyoruz. Kanser birçok çeşidi olan, türüne göre kısa sürede yayılabilen, genetik ya da çevresel faktörlerin yanı sıra daha birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bir hastalıktır. Hayvanlarda en sık deri, meme, ağız, prostat kanseri olarak karşımıza çıkar.

Hayvan sahipleri genellikle köpeklerini mıncıklarken, tararken ya da severken, büyüklüğü değişken olan şişliklerle karşılaşır. Şişliğin veteriner hekim tarafından muayene edilmesi, incelenmesi bu şişliğin kanser olup olmadığı hakkında doğru bilgiyi verir fakat hayvan sahiplerinin köpeklerde kanser ihtimaline karşı bu şişliğin yanında bazı belirtilere de dikkat etmesi gerekir. Hayvan sahiplerinin doğru ve düzenli gözlemi sayesinde veteriner hekimlerin doğru tanı ve teşhise gitmesi daha kısa sürede olacaktır.

İştahın azalmasıyla birlikte görülen kilo kaybı, yutma ya da yeme güçlüğü, iyileşmeyen yaralar, hareketlerde isteksizlik, ağrı, kanama, topallık, idrar yapımında güçlük… Aslına bakarsanız bu saydığımız semptomları birçok hastalığın belirtisi olarak da görebilirsiniz. Hiçbir belirti doğrudan tek bir hastalığı temsil etmez. Fakat kanserin türüne, çeşidine göre birden çok belirtinin şişlik ile bir arada olması hayvan sahiplerini kanserden şüphelendirmelidir.

Danua, Saint Bernard, Boxer, Boston Terrier, Cocker Spaniel ve Golden Retriever gibi ırkların kansere olan duyarlılığı yüksektir.

Her kanser ölümcül değildir

Köpeklerde kanser vakaları ilerleyen tedavi yöntemleri sayesinde çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Kemoterapi, radyasyon ve immunoterapi ile tedavi edilebilen köpekler için en önemli ayrıntı; hayvan sahiplerinin kanserin erken teşhisinde rol oynamasıdır. Erken teşhis edilen, doğru tanı konan ve tedavi uygulanan kanserlerin birçoğunda başarıya gidilmektedir. Tüm tümörler kanser değildir ve iyi ya da kötü huylu olmasına bağlı olarak tedavi ve sonuçta değişiklik gösterebilir. Bu yüzden hayvan sahipleri olarak ne olursa olsun köpeğinizin sağında solunda, ağzında, karnında şişlik, yara, bere var mı diye gözlem halinde olmalısınız. Düzenli yapılan veteriner hekim ziyaretlerinde zaten bu gözlemler hekim tarafından da yapılacak ve sahipler konu hakkında bilgilendirilecektir.