Oyuncak, oyuncak, oyuncak! Hayatımızın en eğlenceli dönemlerinde yanı başımızda hep oyuncaklar olmuştur. Köpeklerimizde de pet ürünleri sektöründeki yeniliklerle doğru orantılı olarak aynı durum söz konusudur. Nasıl ki annelerimiz babalarımız, bizler bebekken hatta çocukken bile oyuncaklarımızı yutamayacağımız, ısırdığımızda kendimize zarar veremeyeceğimiz türden seçiyorlardı; bizlerin de köpek sahipleri olarak aynı hassasiyeti köpeklerimiz için göstermemiz gerekir.

Köpeğinizin karakterine uygun oyuncak seçin

Ne yazık ki tüylü dostlarımız için oyuncak seçimi her zaman sanıldığı kadar kolay olmaz. Köpeğinizi baş başa bıraktığınız oyuncakların seçimi için birazcık zaman harcamanız ve araştırmacı olmanız gerekir. Her gün yenilenen tasarımlar ile renklenen pet ürünleri sektöründe oyuncaklar için şunlar iyi bunlar kötü demek yerine ne tarz oyuncaklar seçmenin daha doğru olacağı konusuna bir göz atalım:

KÖPEĞİNİZİN KARAKTERİNE VE ALIŞKANLIKLARIYLA UYUŞAN OYUNCAKLAR TERCİH EDİN.

Lastik oyuncaklar

Çiğnemek, kemirmek köpekler için gerçekten çok iyi çene ve ağız egzersizidir. Kemirmeyi çok seven köpekleri saatlerce oyalayacak en sağlıklı yöntemlerden biridir lastik oyuncaklar. Hatta bazıları vardır ki içlerine ödül maması koyarak eğlenceye eğlence katabilirsiniz.

Lateks oyuncaklar

Her ırkın kolayca ısırıp bastırabileceği yapıda olan ve genellikle ses çıkaran oyuncaklar köpeklerin en eğlendiği oyuncaklar arasında yer alır. Fakat hayvan sahiplerinin birçoğu oyuncaklardan çıkan bu seslerden pek memnun olmayabilir 🙂

Yumuşak oyuncaklar

Peluş oyuncaklar köpeklerin uzun süreli oyunlar oynamasında oldukça etkilidir. Hatta bazılarında ses çıkar ve köpekler sırf o sesle oynamak için daha fazla vakit geçirir.

İp oyuncaklar ip

Yakalama, at-getir, çekiştirme oyunları ve çiğneme ihtiyacını gidermek için önerilen ip oyuncakların çoğunluğu diş ve diş etlerinin sağlığı için önerilir.

Ham deriden yapılan oyuncaklar

Ham deriden yapılan oyuncakları çiğnemek köpeklerin dişlerindeki plakların temizlenmesinde ve dişlerin temiz kalmasında etkilidir.

Naylon kemikler

Çiğnemeyi seven köpekler için naylon kemikler plakları temizledikleri, dişlere iyi geldikleri için oldukça faydalı oyuncaklar arasında yer alır. Aşındırıcı olmayan bu kemikler köpeklerin tüm can sıkıntısını alır ve onlar için doğru oyuncak görevi görür.