Bir köpeği uyurken izlemek kadar huzur veren bir şey olamaz. Şekilden şekle girişleri, bazen ayaklar havada, kafa bir yanda göbüş açık; bazen de minderinde kıvrılmış bir şekilde uyuduğunu görmek yüzümüzü gülümseten, ruhumuza huzur veren manzaralardır. Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama zaman zaman rüyalarında koşuyorlar, mırıldanıyor hatta kavga bile ediyorlar! 🙂 Uyku denildiği zaman akla kediler gelse de köpeklerin uyku tarzlarının da hakkını yememek lazım. Peki kedilerin günde en az 16 saat uyuduğu gerçeğini bir kenara koyarsak köpeklerde bu süre için ne söyleyebiliriz?

Yavru köpekler yetişkinlere nazaran daha çok uyurlar. Hayvan sahiplerinin bu dinlenme sonrasındaki zamanı egzersiz ile değerlendirmeleri çok önemlidir.
Yavru köpekler yetişkinlere nazaran daha çok uyurlar. Hayvan sahiplerinin bu dinlenme sonrasındaki zamanı egzersiz ile değerlendirmeleri çok önemlidir.
Köpekler kaç saat uyur?

Kediler gibi köpekler de evde tek kaldıkları zaman günün birçoğunu uyuyarak geçirirler. Onlar için evin eğlencesi sahipleridir. Ev, sahipleri olduğu zaman keyiflidir. Her ne kadar çok oyuncakları olsa da birçok köpeğin tercihi oyun yerine uyku olacaktır. Uyku saatlerine gelecek olursak özellikle şunu söylemeliyim ki bir köpeğin ne kadar uyuduğu, gün içerisinde ne kadar aktivite yaptığına ve yaşına da bağlıdır. Yani bütün gün koşturan, oyun oynayan genç bir köpek yorulacak ve daha çok uyuyacaktır. Ama “köpekler kaç saat uyur?” sorusunu genel olarak değerlendirecek olursak; yavru köpeklerin günde 12-18 saat, yetişkinlerin 14, büyük ırk ve yaşlı köpeklerin 18 saatten fazla uyuduğunu söyleyebiliriz. Özellikle büyük ırk köpeklerin günde birkaç saat yürüyüş yapması ya da egzersiz yapması gün içerisinde biriken enerjilerini atmalarına ve buna bağlı olarak birazcık daha fazla uyumalarına neden olacaktır. Son olarak şunu da söylemek gerekir ki köpeklerin vücutları yavaşladıkça ve artritis, kalça displazisi gibi rahatsızlıkları ortaya çıktıkça hareket etme konusunda isteksizlik olacak ve uykuya daha çok yöneleceklerdir.