Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Yağmur Sürmeli ve Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Yaprak Sürmeli köpeklerinin patilerini temizleme ihtiyacı ile doğan bir sorun sayesinde harika bir tasarımın mucidi olan ikiz kardeşler… Küçüklüklerinden beri hayvanlarla iç içe büyüyen yetenekli kardeşlerin adlarını belki duymadınız ama mutlaka tasarladıkları pati temizleme cihazının adını duymuşsunuzdur: Peggymatic

Aslen İzmir doğumlu olan Sürmeli kardeşler, köpeklerinin patilerini temizlemek için ihtiyaç duydukları şeyi bulamayınca bir şeyler tasarlama yoluna gitmişler ve üniversite öğrencillik yıllarında başlayan tasarım sonunda harika bir icada dönüşmüş. Bakın Yağmur ve Yaprak Sürmeli Peggymatic’in hikayesini nasıl anlatıyor:

Peggymatic ile patiler temiz, köpekler mutlu!

“12 yaşlarındayken Peggy adında Terrier cinsi bir köpeğimiz vardı. Peggy’nin tüm sorumluluğu bize aitti. Onunla yaşamak harikaydı fakat tek bir zorluğumuz vardı; her gün en az iki kere tuvalet ihtiyacını gidermek için dışarı çıkarmak. Çünkü sabahları okula yetişmeye çalışırken, Peggy’nin patilerini temizleme konusunda pek iddialı değildik, hal böyle olunca da annemiz kızıyordu… Islak mendil kullandığımız için yağışlı havalarda çamurlu patileri tam anlamıyla temizleyemiyorduk, sadece kaba pisliğini alıyorduk. Lavaboda ayaklarını yakarken hemen hemen her yerini ıslattığımız için banyo yaptırmak zorunda kalıyorduk.” diyen Yaprak Sürmeli’nin sözlerini kardeşi Yağmur Sürmeli “Biz de buna bir farklı bir çözüm bulmak için araştırma yaptık ama bu problemi çözecek, satın alabileceğimiz bir ürün bulamadık. Babamıza bu sorundan bahsettiğimizde kafamızda bir şeyler oturmaya başlamıştı. O zaman bu zaman düşündük, taşındık, erteledik ve 2012 senesinde patent başvurusunu tamamladık. Fakat Peggy 2013 senesinde geçirdiği bir kist operasyonundan sonra aramızdan ayrıldı.” şeklinde tamamlıyor.

Peggymatic ile patiler temiz, köpekler mutlu!
“Peggy gibi bir dostumuz olduğu için kendimizi şanslı görüyoruz, bu yüzden cihazımızın adı PEGGYMATIC”
Bir dakika dolmadan temizlik!

Yağmur Sürmeli; “Peggymatic evde beslenen kedi ve köpeklerin tuvalet sonrası pati ve popo temizliğini su ile fırçalayarak yapan bir cihazdır. Cihazımızı pati çapı 9 cm e kadar olan her kedi/köpek kullanabilir. Tam teknolojik olan Peggymatic, sarj edilebilir pil ile çalışır. Kedi veya köpeğin patisini cihazda bulunan switch sensor algıladığı zaman motor otomatik çalışmaya başlar, fırçalar döner ve temiz su tankından su gelmeye başlar. Her pati için su ile fırçalayarak temizleme 7 sn sürer, son 3 sn ise su kesilir ve fırçalar dönmeye devam ederek patinin üstünde ki fazla suyu alır. Patiyi cihazdan çıkartırken cihazımızın üstünde bulunan aparat sayesinde de üstün kalan son sulardan sıyrılmış şekilde, kuruya yakın olarak pati çıkar. Sıra ile 4 pati yapıldıktan sonra, tuvalet sonrası popo temizliği için de tek bir tuşla bir de görevini görecek şekilde su gelir ve popo çevresinde kalan artıklar, tuvalet yaparken sıçrayan pislikler temizlenir.” diyerek mucizevi cihazlarının görevini ve çalışma sistemini aslında özetliyor. Fakat Yaprak Sürmeli bir konuya parmak basıyor ve hayvan sahiplerinin aklında gelecek sorulardan birini yanıtlıyor:

Su hijyeni nasıl sağlanıyor?

Peggymatic’te asla kirli su ile temiz suyu karışmıyor. Böylece her zaman hijyenik temizlik rahatlıkla yapılabiliyor. Ayrıca hayvan sahipleri dilerse, petlerinin alerjik reaksiyonuna göre, veteriner hekimlerine danışarak ek sıvı hijyen maddesi de kullanabiliyor. Cihazımızdaki fırçalar oldukça yumuşak olduğu için asla dostumuza zarar vermiyor. Aksine kan akışını hızlandırıyor ve masaj etkisi yaparak hayvanları rahatlatıyor. Çeşitli boylarda olması, takıp çıkarılabilmesi aslında fırça ile temizliğe verdiğimiz önemi gösteriyor. Kedi ve köpek sahipleri için gerçekten en büyük problem pati temizliğiydi. Ev içinde koşturan, yataklara, koltuklara çıkan, arabalarımıza binen hayvanlarımızın pati temizliği ve tuvalet sonrası temizliği artık Peggymatic ile daha hijyenik ve kolay!

En büyük hayalimiz Peggymatic satışlarından elde ettiğimiz kazanç ile barınaklara ve sokak hayvanlarına yardım eden kuruluşlara destek olmak, daha iyi yaşam şartlarında daha kaliteli yaşamalarına yardım etmek.

En büyük desteği ailemiz verdi

Peggymatic’i köpeklerine fayda sağlamak amacıyla tasarlayan Sürmeli kardeşler aslında tüm hayvan sahipleri için harika bir ürün sundular. Kısa sürede pati ve popo temizliğini kolaylaştıran yetenekli kardeşlere bu süreçte en büyük destekçilerini sorduğumuzda “Bizim en büyük şansımız babamızın Ziraat Mühendisi ve Zooteknist olması, yıllarca ticaretle uğraşması. Bizi her konuda olduğu gibi bu konuda da doğru yönlendirerek, doğru kanalları bulmamızı ve emin adımlarla ilerlememizi sağladı. Her zaman piyasaya yeni bir ürün, fikir sunmak zor olmuştur. Bizim için ek zorluklar da vardı; hem genç hem kadın girişimci olmak gibi. Peggymatic daha fikir aşamasındayken birçok güvensizlikle karşılaştık ancak prototip ile çeşitli yarışma ve fuarlarda bulunmaya başladığımızda aldığımız tepkiler ve destekler bizi hep motive etti. Bu yüzden ailemiz başta olmak üzere hala PEGGYMATİC şiparişi verirken, böyle bir cihaza çok ihtiyaçları olduğunu belirterek bizi tebrik eden, Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil ederek elde ettiğimiz başarılarda PEGGYMATİC’in başarı hikayesine büyük katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.” şeklinde cevap veriyorlar.

Kolay temizlik sağlayan pati temizleme cihazını temizpati.com ya da www.lidyana.com adresinden satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.