Özellikle uzun tüylü kedi sahiplerinin şikayetçi olduğu tüy yumakları, kedilerin yalanırken tüylerini yutmasıyla oluşur ve bağırsak tıkanıklıklarının yanı sıra çok daha ciddi problemlere de yol açabilir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin tüy yumaklarını en aza indirebilmek için dikkat etmesi gereken noktalar vardır. 

Kediler yalanırken dillerindeki papillalar ölü ve güçsüz tüylerin kolayca yakalanmasına yardımcı olur. Bu kediler için oldukça normal bir davranıştır fakat yalanırken yutulan tüyler tüy yumakları oluşumuna sebep olur. Özafagusta yumak haline gelmeyen ve ince çubuk şeklinde olan tüylerin atılması daha kolay olduğu için kediler zaman zaman bu yumakları kusabilirler fakat durum her zaman bu kadar basit sonuçlanmayabilir.

Neden olur, nasıl önlenir?

Kediler özellikle yaşları ilerledikçe ve yalanma konusunda profesyonelleştikçe tüy yumaklarının görülme olasılığı artar. Yalandıktan kısa bir süre sonra kusmaya çalışmak, kuru kuru öksürmek kedinizin tüy yumaklarından rahatsız olduğunun göstergesidir. Eğer kediniz iştah kaybı, ishal, halsizlik, kabızlık, kuru öksürük, kusmaya çalışmak, böğürmek gibi belirtiler gösterirse hiç zaman kaybetmeden veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Tüy yumaklarının azalmasını sağlamak için yapabileceğiniz en önemli şey kedinizi düzenli olarak taramaktır. Ne yazık ki bu sorun asla kökten çözülemeyecek fakat düzenli taramak, tüy yumaklarını birikmesini önleyen ilaçlar kullanmak işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Maine Coon ve İran Kedileri gibi uzun tüylü kedilerin tüylerini yutması çok daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Düzenli yapılan tarama işlemi kedinizin ölü tüylerinin atılmasına yardımcı olacak ve böylece midesine kaçacak tüy miktarını da azaltacaktır. Eğer kediniz taranmaktan hoşlanmıyorsa, fırça değiştirerek, oyunlar üreterek onu bu işleme alıştırmanız gerekecek. Kedinizi strese sokmadan tarama işlemini halledebilirseniz, sağlık problemlerinin de önüne geçmiş olacaksınız. Bu konuda belki de profesyonel pet kuaföründen yardım alabilirsiniz.

Tüy yumaklarının atılmasını kolaylaştıran, tüylerin yumak haline gelmesini önleyen macunlar kullanarak tüy yumaklarının önüne geçebilirsiniz. Piyasada birçok markanın yumak önleyici macunu olduğu için en doğru tercihi yapabilmek adına veteriner hekiminizin önerisini dinlemenizi tavsiye ederiz. Macunun günlük tüketim miktarına dikkat etmek de oldukça önemlidir. Fazla verilen yumak önleyici macunlar kedinizin mide ve bağırsaklarında rahatsızlıklara yol açacaktır.