Köpekler ve kan bağışı!
Bir köpeğin kan verebilmesi için sağlıklı olması, daha önceden kan nakli ile kan almamış olması şarttır.

Sağlık söz konusu olunca hizmetlerin ne kadar yeterli olup olmadığı hep tartışma konusu olur. İnsan başına bir şey geldiği zaman anca sistemin iyi ya da kötü olup olmadığını savunur, destekler ya da kötüler. Halbuki birazcık empati yapmak ve olaylar başımıza gelmeden durumları gözlemlemek her şeyin çok daha iyi yönde gitmesine yardımcı olacaktır. Sağlık hizmetlerinde olduğu gibi!

Diyorum ya söz konusu sağlık ve hizmetler olunca olayların içinde olduğunuz kadar sistemin iyi ya da kötü olduğunu anlayabilirsiniz. Ve bu sadece bizler için değil tüylü dostlarımız için de geçerlidir. Ancak bir kediniz ya da köpeğiniz olduğunda ve hastalandığında, evcil hayvanınızın sağlığı için aldığınız hizmetin ne kadar yeterli ya da yetersiz olduğunu anlayabilirsiniz. Tabii bazen köpeğiniz ya da kediniz olsa da, bazı hastalıklar başa gelmediyse o hastalığın tedavisinde ne kadar ileri gidildiğini bilemeyebilirsiniz. Kan naklinin köpek dostlarımızda da mümkün olduğu gibi…

Kan transfüzyonu sayesinde birçok köpek hayata dönmüş ve hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarına devam etmiştir. 

Evet! Köpekler de kan verebilir!

Şimdiye kadar belki de hiç duymadınız ama evet, köpekler de diğer köpek dostlarına yardımcı olmak adına kan bağışlayabilir. Köpekler ve kan bağışı denildiği zaman kafanızda neler canlanıyor bilmiyoruz fakat resim insanlarınkinden pek de farklı değil.

Diyelim ki köpeğiniz bir trafik kazası geçirdi ya da mevcut bir zehirden dolayı acilen kana ihtiyacı var. Böyle bir durum insanlarda olsa hemen akla kan transferi gelir. Hastanın kan grubu öğrenilir, bir alerjisi olup olmadığı gibi sağlık bilgileri öğrenilir ve hemen kan arayışına girilir. Peki başa döndüğünüzde, insan yerine köpeğinizi koyduğunuzda aklınıza ilk ne gelirdi, gelmeliydi? Kan transferi! Evet, köpekler ve kan bağışı, günümüzde birçok vakada başvurulan bir yöntemdir fakat hayvan sahipleri bu konuda pek bilgi sahibi değildir. Aslına bakarsanız kan transfüzyonu sayesinde birçok köpek hayata dönmüş ve hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarına devam etmiştir… 

Köpeğiniz donör olabilir mi?

Köpeğinizin kan bağışında bulunabilmesi için öncelikle sağlıklı olması gerekir. Köpeğinizin donör olup olamayacağına veteriner hekiminiz karar verebilir. Yıllık aşıları ve dönemsel iç-dış parazit uygulamaları tam olan 25 kilogram üstündeki ve 1-7 yaş aralığındaki köpeklerin, veteriner hekimin sağlık muayenesi sonucunda (onay verirse) donör olabileceğini söyleyebiliriz. Fakat tekrar tekrar altını çizmek isteriz ki; bir köpeğin donör olup olmayacağını veteriner hekim söyleyebilir ancak hayvan sahibi karar verebilir.

Köpeklere kan nakli uygulanması hayat kurtarıcıdır fakat kan gruplarının bilinmesi, kanın doğru alınması ve transfüzyonun doğru uygulanması gerekir.

Köpeklerin verebileceği iki tane kan ürünü vardır: Biri kırmızı kan hücresidir ki; travma, kanser ve otoimmun hastalıkların tedavisinde gerçekten çok faydalıdır, diğeri de plazmadır ki; o da Parvovirus gibi bulaşıcı olan hastalıkların tedavisinde kullanılan antikorları içerir. Eğer köpeğiniz donör olmak için uygunsa, kan alacak köpeğin kan grubu ile uyumuna bakılır. Biz insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kan uyuşmazlıkları söz konusu olabilir.

Özetleyecek olursak; köpekler ve kan bağışı imkansız değildir. Belki köpeğinizin bağışlayacağı kan ile birçok köpek eski sağlığına, yuvasına kavuşacaktır…