Hayvanlarla yaşamın en zor yanı, onların yaşlandığını, hastalanmaya başladığını görmektir. İletişim kurma konusunda oldukça başarılı olsalar dahi, özellikle CDS gibi beyin ve beslenmeye bağlı bir hastalık ile mücadele etmeye başlayınca işler biraz karışabilir. Evet, yaşlılık hepimiz için zor bir süreç. Hele ki yaşa bağlı hastalıklar da baş gösterirse! Fakat beyin söz konusu olduğunda işler daha da zorlaşır. Düşünsenize köpeğiniz kapının yolunu unutuyor, mama içmeyi unutuyor ya da yatağının yerini hatırlamıyor! Gelin işi biraz daha detaylandıralım ve neredeyse köpeklerde Alzheimer olarak da ifade edilen CDS yani Canine cognitive dysfunction syndrome hakkında biraz bilgi sahibi olalım…

Köpeklerde Alzheimer belirtileri nedir?

Köpeklerde yaşlılık hafif hafif kendini göstermeye başlayabilir. Yürüyüşlerde yavaşlama, daha sakin bir yaşam tarzı, oyun zamanları haricinde artan dinlenme isteği, burun ve tüylerde beyazlama, tüylerin renginin açılması, uykuya olan ilgi ve sevginin artması gibi belirtilerle köpeğinizin yavaş yavaş yaşlanmaya başladığını anlayabilirsiniz. Sağlıklı ve kaliteli beslenen, düzenli sağlık kontrollerinden geçen köpekler de yaşlılıkla daha rahat mücadele edebilir. Fakat, her ne kadar sağlıklı bir şekilde yaşam sürseler de, tüylü dostlarımızda da bazı hastalıklar baş gösterebilir. CDS yani Canine cognitive dysfunction syndrome bu üzücü hastalıklardan biridir. CDS, biz insanlarda özellikle yaşlılık döneminde sıkça karşılaşılan Alzheimer’a çok benzeyen, bilişsel işlev bozukluğudur.

Köpeklerin de kafası karışır, köpekler de unutur!

Köpeklerde Alzheimer belirtileri genellikle hafif hafif başlar. Köpekler evde sebepsizce bir şeylere çarpabilir, düşebilir ya da eşyaları devirebilir. Bazen sebepsiz yere havlar, bazen gece uyanır, huysuzlaşır. Çok iyi anlaştığı insanlara karşı biraz daha tedbirli olabilir. Bunlar genelde başka hastalıklara bağlı olarak da şekillenebilir fakat yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerde görülen CDS’nin köpeklerin beyninde, biz insanlardaki Alzheimer’ın belirtilerine çok benzer olduğu ortaya çıkmıştır. (Hatta ne yazık ki bazı araştırmalarda köpekler, bu benzerlikten dolayı, insanlardaki Alzheimer hastalığının deneylerinde kullanılmış)

Köpeklerde CDS belirtileri kademeli kademeli devam eder ve erken belirtiler genellikle yaşlılığa bağlanır. Yani köpeklerin daha sık havlaması çok net duyamamalarına, dengelerde bozukluklar olması eskisi kadar güzel görememelerine de bağlanır. Fakat en belirgin semptom köpeklerin evin yolunu unutması, kapıyı karıştırması, tuvalet gibi bazı alışkanlıklarını unutmasıdır. Bu ve bunlar gibi belirtilerin CDS mi yoksa başka bir hastalıktan mı olduğunu anlamak için veteriner hekiminiz gerekli muayene ve testleri yapacak ve sizi konu hakkında bilgilendirecektir.

Fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, zeka geliştirici oyuncaklar sayesinde bu hastalığın gelişimi engelleyebilir, geciktirebilir ya da yavaşlatabilirsiniz!

Köpeklerde Alzheimer hastalığı baş gösterdiğinde ya da henüz ortaya çıkmamışken hayvan sahipleri olarak yapabileceğiniz basit yöntemler var. Nasıl ki Alzheimerla mücadelede biz insanların beynini sürekli aktif tutması gerekiyorsa köpeklerimiz için de durum aynı. Onların da beyin oyunlarına ihtiyaçları var! Bizim gibi su doku çözemezler belki ama bazı oyuncaklarla hatta bazı besinlerle beyinlerini daha aktif tutabilirler, tabii sizin sayenizde!

Kullanmadıkça beyin fonksiyonları yavaşlar!

İşte tam da bu yüzden köpeğinizin beynini kullanmasına, aktif tutmasına yardımcı olmanız gerekir. Bunun için her gün düzenli yürüyüş yapmak, yürüyüş yolunuza yeni rotalar eklemek, bazı zeka oyuncakları almak, evde kafasını çalıştıracağı oyunlar oynamak şart… Bu sayede köpeğinizin yaşlılığa bağlı nörolojik belirtilerinini de çıkmasını geciktirebilir ya da engelleyebilirsiniz.

Beslenme de oyun kadar önemli

C vitamini, E vitamini içeren gıdalar, takviyeler, yaban mersini, ahududu, ıspanak, domates, havuç gibi meyve ve sebzeler bu hastalıkla mücadele için faydalı olacaktır. Fakat burada altını çizmek gereken bir nokta vardır ki bu ve bunlar gibi gıdalar hastalığın gelişmesinde, önlenmesinde faydalı olsa dahi, veteriner hekiminize danışmadan, köpeğinizin alerjisi olup olmadığını öğrenmeden köpeğinize vermemelisiniz. Her şeyin fazlası zarar olacağı için vereceğiniz gıdaları köpeğinizin ana besin kaynağı yapmamaya da dikkat etmelisiniz. Az az, atıştırmalık olarak vermeye özen göstermelisiniz. CDS veteriner hekiminizle birlikte mücadele edeceğiniz bir hastalık olduğu için hekim onayından geçen takviye edici ilaçlar da kullanmanız gerekebilir. Bu hastalığın beslenme ile olan ilişkisini anlamak için yapılan birçok araştırmada balık yağının da faydalarına rastlanmış fakat biraz önce de belirttiğimiz gibi mamasını bile değiştirirken hekiminize sorduğunuz köpeğinize balık yağı dahi verirken hekiminize danışmayı ihmal etmeyin…