Köpekler yaz aylarında tıraş edilir mi edilmez mi? Gündemin yeni sorusu bu! Birçok hayvan sahibi sıcak yaz günlerinde köpeklerinin uzun tüylerini kesmekle kesmemek arasında kalıyor. Uzun tüyler bunaltır, terletir gibi düşünenler kadar, tüysüz kalan derinin güneş veya kısalan tüyler yüzünden yanacağını veya derinin daha hassas olacağını düşünenler de var. Aslına bakarsanız bu konuda köpeklerin ırk yani ırklarının tüy yapısı özelliklerinin de ön planda tutulması gerekir. Çünkü Golden Retriever, Husky gibi uzun tüylü ırklar ile Chihuahua gibi ırkların deri ve tüy yapıları aynı değildir.

Sıcak havalarda köpeğinizi rahatlaması için tıraş ettirecekseniz pet kuaförü ile iletişime geçmenizi öneririz.
Peki köpekleri tıraş edelim mi etmeyelim mi?

Sıcak havaların herkes için bunaltıcı olduğu aşikar fakat siz köpeğinizi gerçekten niye tıraş etmek istiyorsunuz? Havalar sıcak olduğu için mi, tüyleri çok uzun olduğu için mi, tüyleri döküldüğü için mi? Gerçek cevap bu konuda oldukça önemlidir. Eğer yaz sıcaklarından bunalmasını önlemek amacıylaysa yaz aylarına girmeden önce tıraş ettirmeniz daha sağlıklı olur. Hem yaza doğru tüyler uzamaya başlar hem de deri tamamen tüysüz kalmayacağı için güneşe karşı hassasiyeti daha az olur. Eğer şu an bir tıraş düşünüyorsanız tavsiyem kesinlikle pet kuaförü ile görüşmeniz ya da evde kendiniz tıraş edecekseniz tüylerini tamamen kesmemeniz. Tüyleri tamamen kesilen köpeklerin özellikle uzun tüylü köpeklerin, derilerinin tüysüz kalması onları daha hassas yapar. Ve güneş bu hayvanların derilerini daha çok yakar!

Tüy yapısı ve deri hassasiyeti çok önemli!

Çift katmanlı tüy yapısında uzun olan tüyler soğuk, yağmur, buz ve kara karşı koruyucu görev yaparken, yumuşak olan alttaki tüyler köpekleri sıcak ve kuru tutar. Hatta bu katman kışın oldukça kalın olabilir. Yazın, bu yumuşak tüyler dökülür ve sadece vücudun üzerindeki koruyucu tüyler kalır ve hava bu tüyler arasında bir sirkülasyon yaratarak köpekleri soğuk tutar. Fakat siz köpeklerinizi tıraş ettirdiğinizde kışın soğuktan, yağmurdan koruyan, yazın güneş yanıklarından ve güneş çarpmasından koruyan uzun tüyler görevini yapamaz ve köpeklerde deri problemlerine neden olabilir. Tek katmanlı tüy yapısına sahip köpek ırklarında ise tıraş edildikleri zaman tüyler kolayca uzayabilir. Özetleyecek olursak, köpekler yaz aylarında tıraş edilir mi edilmez mi? sorusuna eğer gerekmiyorsa ve tüy yapısı için uygun değilse, tamamen tıraş edilmemesini öneriyoruz!

Köpeklerin tüylerini tamamen kestiğinizde üçüncü resimdeki gibi güneş ışınları doğrudan derilerine gelir. Eğer kısaltırsanız ya da çift katmanlıysa ışınlar deri ile temas etmez ve hava sirkülasyonu kolayca devam eder. (Yukarıdaki resimde basitçe çizmeye çalıştık.)