Köpeklerde göz kuruluğu çok yaygın görülen bir hastalıktır. Genellikle hayvan sahiplerinin dikkatini kolayca çekmeyen bir durum olsa da, bazı spesifik belirtiler ile kendini belli edebilir. Öncelikle göz kuruluğunun yani Keratokonjunktivitis sicca hastalığının ne olduğu ve nedenleri ile konumuza başlayalım.

En ufak belirtileri bile gözlemleyin

Köpeklerde göz kuruluğu göz kapaklarının iç kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan konjunktivanın ve korneanın kuruması olarak tanımlanabilir. Genellikle Cocker, Shih Tzu, West Highland ve Bulldog gibi ırklarda daha sık karşımıza çıkar. Fakat diğer ırklarda da görüldüğü, görülebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Her ne kadar dişi köpeklerde daha sık rastlansa da erkek köpeklerde de yaygın olduğu bilinmektedir. Peki köpeklerde göz kuruluğu olduğunu nasıl anlarız? Hangi belirtiler hayvan sahipleri için şüpheli olmalıdır?

Göz söz konusu olduğunda aslında birçok hayvan sahibi köpeklerinde bir sorun olduğunu hemen anlar. Gözlerin akması, kızarması ya da kuruması, kaşınması özellikle petlerde pek fark edilmeyecek gibi değildir. Fakat bazen gözden kaçan durumlar da olabilir. Bazen gözlerdeki kızarıklığı fark etmez, etsek de önemsemeyiz. Bu yüzden gözün iyileşmesi zaman alabilir, durum basit bir hastalıktan çok daha ciddi hale gelebilir.

Peki hayvan sahipleri göz kuruluğunu nasıl anlayabilirler? Eğer köpeğinizde göz kuruluğu söz konusuysa bunu gözlerini belirgin bir şekilde kırpmasından, konjunktivalarındaki kanamadan, şişmiş göz kapaklarından, akan mukusun kapaklara yapışık kalmasından anlayabilirsiniz. Göz zarının şişliği, kornea değişiklikleri, görme bozukluğu ya da kaybı da eklendiğinde ya da bu saydığımız belirtilerden birden fazlası dikkatinizi çektiğinde zaman kaybetmeden göz muayenesi için randevu almalısınız.

Nedenlere dikkat!

Peki neden köpeklerde göz kuruluğu olur? Hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken durumlar var mıdır? Nedenleri bilirsek hastalığı önleyebilir miyiz?

Distemper gibi sistemik hastalıklar, bazı ilaçların kullanımı ya da toksitesi, radyoterapi, ırk yatkınlığı, bağışıklık ile ilgili hastalıklar ve travma nedeniyle ortaya çıkan göz kuruluğu doğuştan da olabilir. Pug, Yorkshire Terrier gibi ırklarda özellikle sporadik seyreden bu rahatsızlık tek taraflı ya da çift taraflı seyredebilir ve kuru olan göz ile aynı taraftaki burun deliğinde de kuruluk olabilir. Bu yüzden semptomlara dikkat etmeli ve en kısa sürede medikal ya da operatif tedavi yöntemleri için veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Unutmayın ki, göz temizliği her zaman önemlidir. Köpeklerde göz kuruluğu basit bir rahatsızlıkmış gibi görünse de tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Eğer köpeğinizde göz kuruluğu varsa, gözleri temiz tutmanız, kurumuş akıntıları temizlemeniz oldukça önem taşır. Düzenli aralıklarla tedavi edilmesi gereken göz kuruluğu anlayacağınız aksatılmaması gereken bir rahatsızlıktır ve köpeklerimiz için ciddi huzursuzluk veren bir durumdur.