Köpeklerde pankreatitis ile mücadele
Schnauzer genellikle pankreatitise yatkın bir ırktır. Bu ırk bir köpeğiniz varsa, özellikle pankreatitise olan yatkınlığına dikkat etmelisiniz.

Pankreatitis köpeklerde gerçekten öldürücü olabilen bir hastalıktır. Kedilerde de görülen bir hastalık olmasına rağmen aynı seyretmez. Köpeklerde neden genellikle yüksek yağ içeren besinler ve leziz ödüllerin fazla miktarlarda tüketilmesidir. Özellikle yaşlı ve kilolu köpeklerde yüksek yağ içeren besinlerle beslenme yüzünden pankreatitis görüldüğünü söyleyebiliriz.

Pankreas nedir? Pankreatitis nedir?

Pankreas midenin yanında bulunan, yemeklerin sindirilmesine yardımcı olan ve kan şekerini düzenleyen bir organdır. Pankreatitis ise pankreasın iltihaplanmasıdır. Pankreasın iltihaplandığından emin olmak, hastalığın tanısını koymak ilk başlarda kolay olmayabilir. Çünkü belirtiler başlangıçta çok spesifik değildir. Tam olarak teşhis konulabilmesi için hayvan sahibinin verdiği bilgiler dışında kan testleri, ultrason ve radyografik muayeneler gerekir. Özellikle spesifik enzimler tanıyı netleştirebilir. Bu konuda veteriner hekiminizin en doğru tanı ve teşhis yöntemlerini kullanacağından şüpheniz olmasın.

Köpeğinizin yağlı besinler tüketmediğinden emin olun. masum bakışlarına kanıp ona zararlı olabilecek yemekler vermeyin. Unutmayın ki onun  insan yiyeceklerine ihtiyacı yok!

Pankreasın iltihaplanması ne yazık ki çok ağrılı bir hastalıktır ve destekleyici tedavi gerektirir. Semptomlara yönelik tedavi uygulanmalıdır. Beslenme ise bu noktada önemlidir, kendisini toparlayana kadar ona tatsız gelecek tedaviye yönelik mamalarla beslenmeleri gerekebilir. Pankreatitis tedavi edilebilir bir hastalıktır fakat önemli olan sabırlı olmak ve tedaviyi sürdürmektir. Hayvan sahiplerinin köpeklerine yağdan zengin gıdalar vermemeleri ve ödül mamaları ile çok fazla şımartmamaları gerekir.

pankreas yeri

Belirtiler: Kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, ishal, enerji kaybı, halsizlik, dehidrasyon, zor nefes alış… Eğer bu belirtiler birkaç gündür köpeğinizde mevcutsa tüylü dostunuzu veteriner hekime götürmek için zaman kaybetmeyin deriz! Belirtiler pankreatitis gibi gözükse de çok daha ciddi ya da farklı bir durum olabilir. Pankreatitis beslenme dışında birkaç nedene bağlı olarak da görülebilir. Bunu tam olarak belirlemek her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden saydığımız belirtilerden bir ya da daha fazlası köpeğinizde görülüyorsa veteriner hekiminize uğramak için geç kalmamalısınız.