Bütün gün çalışıyoruz, eve geliyor, yemek, çamaşır, faturalar, çocuklar ve temizlik derken bazen patili dostunuzu ihmal ettiğimizi hissedebiliyoruz. Tüm bunların arasında ona da vakit yaratabilmenin bir yolunu bulmak gerekiyor. Yarattığımız bu vakitler içerisinde de olabildiğince kaliteli zaman geçirmek amacımız olmalı. Çoğu zaman aklımızda tüylü dostlarımızla yapılabilecek aktivite olarak çok fazla şey canlanmıyor fakat aslında hemen hemen tüm aktivitelerimize onları da dahil edebiliriz. Elbette bunun için öncelikle eğitimlerine yeterli vakit ayırmak, dolayısıyla sosyal ve kontrol edilebilir bir köpek sahibi olmak gerekiyor. İşte size birkaç öneri:

Kaliteli Yürüyüş Yapın

Eğer köpeğinizle günlük yürüyüşlerinizi yapabiliyorsanız, bu onun için elbette harika bir aktivite fakat bu yürüyüşlere temel itaat komutları dediğimiz otur, yat, gel vb. komutları da eklerseniz köpeğinizin hem bedeni hem de zihni yorulacağından eve çok daha huzurlu bir şekilde dönecektir. Unutmayın, bir saatlik düz yürüyüş, yarım saatlik itaatli yürüyüşe bedeldir. Köpeğimi saatlerce yürütüyorum ama eve geldiğinde enerji patlaması yaşıyor ve yaramazlık peşinde koşuyor diyorsanız ihtiyacınız olan ona bir kaç komut öğretmek ve bu komutları yürüyüşlerinizin arasına serpiştirmektir.

Araba Gezintileri Yapın

Eğer çok kısa süreliğine yalnızca tuvalet için dışarı çıkarabiliyorsanız ve hemen yapacak başka işleri yetiştirmek zorundaysanız, onu da arabaya koyarak yanınızda götürmeyi değerlendirebilirsiniz. Örneğin akşam yemeğinizi köpek kabul eden bir kafede yiyebilir, eve dönerken kliniğinize uğrayarak ona sevdiği bir oyuncağı satın alabilir, arabanıza benzin konuyorken ya da yıkatıyorken onunla etrafı keşfedebilirsiniz. Onu sıcakta ve arabada bırakmamak şartı ile  planlarınıza dahil etmenin yollarını bulabilirsiniz.

Misafirliğe Gidin

Köpek sever arkadaşlar edinerek bol bol onların size, sizin onlara misafirliğe gitmeniz de köpeğiniz için harika bir aktivite olur. Özelikle köpeği olan dostlarınız, aileniz varsa inanın, en güzeli onlar oynarken sizin de bir bardak çay eşliğinde doya doya köpek sohbeti yapabilmenizdir.

Pozitif eğitim köpeğinizle aranızdaki bağı güçlendirir. Ona, sizinle çalışmanın ne kadar keyifli olduğunu öğretir.

Sosyalleşin!

Eğer enerjik bir köpeğiniz varsa onu yormanın en güzel yolu başka bir enerjik köpek ile birlikte oynatmaktır. Parklarda, forumlarda sizin gibi başka oyun arkadaşları arayan onlarca köpek sahibi var. Köpeklerimizin sosyal olması bizim için kadar önemli ise bizim de yeni köpek severlerle tanışmamız onlar için o kadar önemlidir.

Köpeğiniz için seçeceğiniz oyun arkadaşının aynı boyda, aynı enerji seviyesinde ve aynı tarz oyunlardan hoşlanıyor olmasına dikkat ederseniz, pek çok kazanın da önüne geçmiş olursunuz. Örneğin sizin köpeğiniz kovalayarak ve yakın temasla ağızı ile tutarak oynamayı severken, karşıdaki köpeğin ihtiyacı olan kişisel alan daha fazla ise, sakin oyunlardan hoşlanıyorsa bir kavga ve yaralanma çıkması kaçınılmazdır.

Yeni Şeyler Öğrenin

Köpeğinizi eğitin! Eğitim hem çekiştirmeden yürüyüş, üste atlamama vb. iyi davranışları içerirken hem de pati verme, yuvarlanma vb. eğlenceli bir takım hareketleri de içermektedir. Pozitif eğitim köpeğinizle aranızdaki bağı güçlendirir. Ona, sizinle çalışmanın ne kadar keyifli olduğunu öğretir. Bir şeyler öğrenmeye çalışan köpeğin zihinsel faaliyetleri gelişir, problem çözme yeteneği, kendine ve size güveni artar, zihni de yorulacağı için çok daha huzurlu olur. Köpeğinizle yeni komutlar çalışmak birlikte kaliteli zaman geçirmenin en güzel yoludur. Eğer tek başınıza yapamıyorsanız, eğitim sınıflarına katılabilir, başka köpeklerle birlikte yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca köpeğinizle çeşitli zeka oyunları oynayabilir ve onun üzerinde çeşitli masaj teknikleri deneyebilirsiniz.

Tüm gün evde yalnız kalan köpeklerSAKIN YAPMAYIN

Bütün bu koşuşturmacanın içinde bir de köpeğinize ayırdığınız vakit için endişe duymakla enerjinizi tüketiyorsanız ilk başta bunu yapmaktan vazgeçin. Ödenecek faturalar ve daha pek çok sorumluluk sizi beklemekte. Hiç bir şeyle uğraşmak istemediğiniz, adeta ortadan yok olmayı isteyebileceğiniz zamanlar elbette olacaktır. Eğer günde 9-10 saat evde olamıyorsanız, güvenebileceğiniz bir köpek bakıcısı bulmayı düşünebilirsiniz. Siz evde yokken gelip onu minik bir gezintiye çıkaracak bir insan, hem köpeğiniz hem de sizin için çok şey ifade edebilir. Ayrıca evinize yakın bir köpek kreşi, günlük bakım evi vb. bir imkan olup olmadığını da araştırabilirsiniz.

Köpeğiniz yalnız kalmasın diye ikinci bir pet hayvanı almak, siz eve geldiğinizde iki kat daha fazla ilgi isteyen canlı demektir. Genelde köpekler birbirlerine kötü davranışlarını çok hızlı bir şekilde öğretirler. Yalnız kalma sorunu yaşayan bir köpek yeni gelene de aynı bunaltıcı duyguları aktaracaktır. Önce ilk petinizin sorunlarını profesyonel yardım alarak çözün. Bu amaçla ikinci bir pet edinmek doğru bir yaklaşım değildir.