Köpeklerde üfürüm bozulmuş kan akımının neden olduğu titreşimler olarak bilinir. Yapısal olarak insanlarınkine benzer kalbe sahip olan köpeklerimizde kalp dört odacıklıdır ve kanın vücuda pompalanmasıyla hayatta kalmasını sağlar. Eğer bu kan akımında bir bozukluk olursa, normal olan kalp atımları değişir ve oluşan titreşimler sebebiyle üfürümler ortaya çıkar. Peki; köpeklerde üfürüm olduğunu nasıl anlarız? Üfürüm tehlikeli midir?

Masum veya fizyolojik olarak adlandırılan üfürüm, 6 aylıktan küçük yavru köpeklerde düşük dereceli olarak ortaya çıkabilir ve daha sonra düzelir

Murmurların yani üfürümlerin değerlendirilmesi

Üfürüm, yoğunluğuna, çeşidine, yerleşimine ve nedenine göre farklı belirtiler gösterebilen bir kalp rahatsızlığıdır. Sistolik, diastolik ve devamlı yani hem sistol hem diastol olarak karşımıza çıkabilir. Sistolik üfürümler kliniklerde en sık karşılaştığımız üfürüm çeşididir ve kalp kaslarının kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Diastolik üfürümler kalp kaslarının gevşemesi, devamlı üfürüm ise köpeğinizin normal kalp atışı döngüsü boyunca kendini gösterebilir. Fakat kalp hastalıklarında ayırıcı tanı üfürümün zamanına ve yerleşimine bağlı olarak değişmektedir. Sistolik üfürümler genellikle mitral (sol atriyum ile sol ventrikül arasındaki kapak) ve triküspid (sağ atriyum ile sağ ventrikül arasındaki kapak) endokardiyozisi, kardiyomiyopati, anemi, mitral ve triküspid kapak defektleri, heartwarm hastalığı gibi, diastolik üfürümler ise mitral ve triküspid kapak stenozu ile aort ve pulmoner kapak endokarditi gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp söz konusu olunca hele ki hayvanlarda belirtileri başından anlamak hayvan sahipleri için her zaman kolay olmaz. Yukarıda yazdığımız nedenler bile okuyan bazı hayvan sahipleri için karışık gelebilir. Fakat kalp sanıldığından çok daha ciddi problemlere sebep olabilen ve hayati ciddi anlamda tehlikeye atabilen bir organdır.

Bu yüzden…

Genel muayenelerde kalp için genel kontrolleri de yaptırmayı ihmal etmemeye dikkat edin. Köpeğinizin öksürük, tıksırık gibi basit gibi görünen belirtilerini gözlemleyin. Köpeklerde üfürüm nedene bağlı olarak değişik belirtiler gösterebilir. Endişelenmeyin. Üfürümün birçok çeşidi olduğunu ve geç kalınmadıysa tedavi edilebileceğini unutmayın…

Üfürüm yoğunlukları:

1: Üfürüm hemen duyulmaz, dikkatli muayene gerekir

2: Yumuşak fakat steteskop göğüs kafesine deyince doğrudan duyulur

3: Normal kalp sesiyle üfürüm aynı yoğunluktadır

4: Kalp titremesi yoktur, kalp sesinden daha gürültülü yüksek yoğunlukta ses vardır

5: Kalp titremesi vardır, kalp sesinden daha gürültülü yüksek yoğunlukta ses vardır

6: Kulakla dahi duyulabilecek yoğunluktadır

Köpeklerde üfürüm olduğu nasıl anlaşılır?

Köpeğinizde üfürüm olduğunu veteriner hekiminiz yaptığı kalp muayenesinde anlayabilir. Üfürümün yerleştiği yer, derecesi ve tipi oldukça önemlidir. Bazı köpekler ırk nedeniyle kalp hastalıklarına daha yatkındır ve bu yüzden üfürüm görülme olasılığı da o ırklarda daha sık olabilir. Eğer veteriner hekiminiz köpeğinizde üfürüm olduğundan şüpheleniyorsa, bunun için detaylı bir muayene yapacak ve sizi bilgilendirecektir. Altta yatan nedeni bulmak, belirtileri karşılaştırmak, köpeğinizin yaşını ve genel sağlık durumunu göz önüne almak kalp rahatsızlıklarında yapılacak müdahaleler arasındadır. Gereken durumlarda diğer tanı prosedürlerine başvurulacağı da unutulmamalıdır.

Tedavi altta yatan nedene bağlıdır!

Köpeklerde üfürüm görüldüğü zaman, veteriner hekimlerin yapacağı; altta yatan nedeni bulmak ve belirtileri bunu göz önünde bulundurarak tedavi etmek olacaktır. Üfürümler doğrudan tedavi edilmez, nedene yönelik tedavi ile semptomlar giderilir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin, üfürüm ve kalp hastalıklarının tedavisi sırasında sabırlı davranması gerekir.