Kör kediyle yaşam
Bıyıklar kedilerin dengesini kurmasında oldukça önemlidir, gözleri görmeyen kediniz bu dönemde bıyıklarına karşı biraz daha hassaslaşabilir.

Birçok nedene bağlı olarak kedilerde körlük şekillenebilir. Genellikle hastalık, travma, yaşlılık karşılaştığımız nedenler arasında olsa da doğuştan gözleri görmeyen kediler de vardır. Nedeni ne olursa olsun, kör bir kediyle yaşamın aslında zor olmadığını, sadece birkaç bakım taktiklerine ihtiyacınız olduğunu vurgulamak istiyoruz. Çünkü -ne yazık ki- birçok kör kedi, sahiplerinin yaşamlarını zorlaştıracakları düşünüldüğü için sokaklara terk ediliyor. Halbuki yaşam sanıldığı gibi zorlaşmıyor! Aksine inanmayacaksınız belki ama daha eğlenceli hale geliyor. Başlarda duruma alışmaya çalışan kediler, ileride körlükle öyle güzel baş ediyorlar ki hallerine gülüyorsunuz… 

Durumu normalleştirin

Diyelim ki kediniz sonradan gözlerini ya da gözünü kaybetti. Öncesinde her şey onun için harikaydı fakat şimdi işler biraz değişti. Hem onun hem de sizin için… Gözü kapalı atladığı koltuklara ilk başlarda biraz tedirgin yaklaşabilir, çok sevdiği alanlar dışında etrafta çok dolanmak istemeyebilir. Kedinizin bu duruma alışması için kesinlikle mevcut düzeninizi bozmamanız gerekiyor. Kediler oldukça hassas canlılardır. Gözleri görmese de ortama öyle güzel ayak uydururlar ki gözlerinin görmediğini unutup siz bile şaşırabilirsiniz. Bu yüzden ilk olarak her şey eskisi gibiymiş gibi davranmaya çalışın. Durumu ne kadar normalleştirirseniz kediniz de bir o kadar mutlu olur. Bunun için de tek yapmanız gereken ona biraz tanımak ve sabırlı olmak…

Körlük, doğuştan olabileceği gibi bir hastalığa ya da kazaya bağlı olarak da şekillenebilir.

Her şeyin normal gitmesi ve kedinizin huzurunun bozulmaması için birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela evdeki eşyaların, mama ve su kaplarının, oyuncakların, kedinizin yatağının ya da koltuklarınızın yerini değiştirmemelisiniz. Her zaman olduğu gibi kedinizi gözlerini kaybettiği dönem sonrasında da aynı saatlerde beslemeye dikkat etmelisiniz. Evin toplu olması da bu dönemde oldukça önemlidir. Sonuçta kediniz farkında olmadan bazı eşyalar tarafından zarar görebilir. 

Gözleri görmeyen kedilerde diğer duyu organları daha ağır basar. Yani kediniz her zamankinden daha iyi duyabilir ya da hissedebilir. Bu yüzden içerisinde kedi nanesi olan ya da ses çıkaran oyuncaklar tercih edebilir ve duyuların güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı kör kedilerin sahipleri kedilerini bu süreç boyunca eğitmeye kalkmış, dur, bekle, yavaş gibi komutlarla kedilerini fark etmedikleri tehlikelere karşı korumuş ve bu konuda oldukça başarılı da olmuşlardır. Belki siz de biraz zamanla kedinizi eğitebilirsiniz, ne dersiniz?