Köpeklerin mamalarını, yaşadıkları bölgeleri ya da kendi eşyalarını başka hayvanlardan ya da sahiplerinden korumaları oldukça normal bir davranıştır. Kaynakları korumak köpeklerde tehlikesiz bir davranış olarak adlandırılabilir. Bazı köpekler bu koruyucu tavrı sadece yabancılara karşı sergilerken, bazıları tüm insanlara karşı sergileyebilir. Bu korumacılık değerli gördükleri eşyalara göre de değişkenlik gösterebilir. Kimisi oyuncaklarını, kimisi ödül kemiklerini kimisi de kaçırdığı bir çorabı korumaya kalkalbilir. Fakat genel olarak köpeklerin yedikleri mamaları korudukları bir gerçektir. Gelin bu koruyucu köpeklere yaklaşım konusunda önemli detaylara yer verelim.

Tedavi her zaman gerekli midir?

Hayır! Koruyucu köpekler her zaman tedavi edilmek zorunda değildir. Önemli olan bu koruyucu tavrın ne boyutta olduğudur. Eğer köpeğiniz mamasını ya da sevdiği bir oyuncağını korumak adına size saldırmaya kalkıyorsa durum değişebilir. İşte o zaman tedavi gerekebilir. Fakat; hafif uyarmalar, hırlamalar ya da sert bakışlarla sizinle iletişime geçmeye çalışan bir köpeğiniz varsa ona karşı sergilediğiniz tutumu değiştirerek hareket etmelisiniz. Pek çok hayvan sahibinin sergilediği tavır da bu yöndedir. Mesela köpeklerini, mamalarını yerken yalnız bırakırlar ya da yemek yedikleri alana pek girmemeye çalışırlar. Önemli olan köpeğinize doğru yaklaşmaktır. Onunla konuşmak, ona doğru adımlar atarak yaklaşmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Çocuklar sonsuz sevgi ile sevdikleri köpeklerine sarılmak, onları öpmek isterken uyarıları fark etmeyebilirler.

Şunu da söylemek gerekir ki; koruyucu köpekler ile yaşayan çocukların bu yaklaşım konusunda biraz daha dikkatli olması gerekebilir. Evet, koruyucu köpekler için tedavi her zaman gerekli olmayabilir fakat bebeklerle, çocuklarla yaşayan köpekli ailelerde bazen durum değişebilir. Çocukların hayvanlara olan sonsuz sevgilerini gösterme içgüdüsü, mamasını korumaya çalışan köpekler tarafından yanlış anlaşılabilir. Evet, köpekler çocukların onlara zarar vermeyeceğini çok iyi anlarlar; onlara asla zarar vermezler fakat bazı durumlarda algılarda değişiklik olabilir. Bu yüzden bir eğitmen ya da köpek davranış uzmanları eşliğinde tedavi gerekebilir.

Bazı önlemler…

Mamasını korumaya çalışan bir köpek, kendisine saldırılacağını sanıp daha agresif davranabilir. Asla ama asla böyle bir durumda köpeğinizin koruduğu şeyi (mama, çorap, oyuncak vs.) almaya kalkmamalısınız. Böyle bir durumda köpeğiniz sizi istemeden ısırabilir. Onunla konuşmak, onu sakinleştirmek güzel bir başlangıç olacaktır. Mesela köpeğiniz mamasını yerken sizi yanına yanaştırmıyorsa, onunla konuşmalısınız. “Kızım yok bir şey, mama mı yiyorsun, aferin uslu çocuk, tamam oğlum gelmiyorum” gibi güven verici sözler söylemek, onun için tehdit oluşturmadığınızı anlatmak doğru yaklaşım için önemli bir adımdır. Fakat ne olursa olsun bu işi tek başınıza çözme konusunda ısrarcı olmamalı ve köpek eğitmeni eşliğinde, onun yöntemleriyle adım atmak olacaktır. Köpeğinizi korkutmak, cezalandırmak asla doğru bir davranış olmayacaktır.