Eğer kediniz kumunu kullanmaktan vazgeçtiyse mutlaka bir sebebi vardır. Evet, kumuna tuvaletini yapmayan kedinin yarattığı hijyenik olmayan ortam yeteri kadar sinir bozucu bir durumdur. Fakat böyle bir durumda kedinize bağırmak sadece onu korkutacak ve sinirlendirecektir. Ki hepimiz kedilerin ne kadar kindar olduğunu çok iyi biliriz. Bu yüzden böyle bir davranış gösteren kedinize bağırmayın ve onu bu davranışa iten neden bulmaya çalışın.

Kediler gerçekten çok temiz hayvanlardır, inanın kumunun dışında bir yere tuvaletlerini yapmak onları oldukça huzursuz edecektir. Üstüne bu davranışı yüzünden bağırmanız onu kötü bir psikoloji içerisine itecektir.

Neden kediler kumunu kullanmaktan vazgeçerler?

Kirli bir banyoda bulunan kedi kumu kedinizin kumundan vazgeçmek için basit bir neden olabilir. Evde yaptığınız değişiklikler de buna neden olabilir. Yeni bir kedi sahiplenmek, onları aynı kumu kullanmak zorunda bırakmak diğer nedenler olabilir. Bazen kediler kumda, kum kabında yapılan değişikliklerden dolayı rahatsız olabilirler. Saydığımız psikolojik nedenler dışında bazı hastalıklar da kedilerde kumdan vazgeçme nedenleri arasında sayılabilir. Mesela idrar yolu enfeksiyonu olan hayvanlar kuma idrar yaparken oldukça acı çeker ve yapmak istemezler. Böbrek, karaciğer ya da tiroid ile alakalı bir nedenden dolayı sorun yaşan kediler sık idrar yapabilir ve kumuna gidene kadar altına kaçırabilir. Bu yüzden nedenleri bulmak oldukça önemlidir. Tabii, nedenleri bulmak için de gözlem yapmak!

Kediniz kumuna gitmeye çalışırken tutamadığı için mi başka yerlere yapıyor, yoksa kumunda yaparken acı çekiyor ve psikolojik olarak mı kumunda yapmak istemiyor? Bu soruların cevaplarını bulmak, kedinizin sorununu bulmanızda yardımcı olacaktır. Eğer neden hastalık ise çözüm de veteriner hekiminizin verdiği tedavi olacaktır. Tabii bu süreçte kum kabının temizliği, rahatlığı için elinizden geleni yapmalısınız.

Nedeni ne olursa olsun kedinizi yeniden kumuna alıştırmak biraz sabır gerektirecek. Zaman zaman ödüllerle, birkaç aperatif mamalarla kedinizle yeniden kum kabı eğitimine başlayabilirsiniz. Yeni bir kedi sahiplendiniz ve tek bir kum kabınız varsa kesinlikle bir tane daha almalısınız. Kediler paylaşmayı pek sevmezler! 🙂