Özellikle büyük ve yaşlı köpeklerde eklem rahatsızlıklarının kaçınılmaz olduğu düşünülür. Fakat bütün köpekler yaşa, ırka, büyüklüğe bağlı olmaksızın eklem rahatsızlığı açısından risk altındadır. Köpeğinizle tanıştığınız ilk andan itibaren, bu tarz eklem halsizliklerini, rahatsızlıklarını azaltmak için dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Eklem rahatsızlığı nedir?

Eklem rahatsızlığı aslında Osteoartritis dediğimiz, kıkırdak yapısındaki ağrılı, acı veren kronik dejenerasyonlardır, yani bozulmalar. Köpeklerde uykudan uyandıktan sonra eklemlerde sertlik ve halsizlik görülmesi, etkilenen eklemlerde ve bölgelerde hareket azlığı, merdivenleri çıkarken zorlanma, yürürken yavaşlama gibi önemli belirtilerle kendisi gösteren Osteoartritiste hayvan sahiplerinin; köpeklerinin tüm acılarına rağmen hala koşmaya ve oynamaya istekli olduklarını bilmeleri gerekir.

Osteoartritis her beş köpekten birinde tanı konmuş yaygın bir eklem hastalığıdır

Labrador ve Golden Retriever, Alman Çoban Köpeği gibi büyük ırk ve atletik köpekler sık sık Osteoartritis ile karşılaşmaktadır. En üzücü olan ise; köpeklerin yeteri kadar egzersiz yapmaması ve normal kilolarından fazla kiloya sahip olmaları ya da obez olmalarından kaynaklı osteoartrits vakalarının artmasıdır. Hayvan sahiplerinin yapacağı en güzel şey, köpeklerini kaliteli mamalarla beslemek, günlük egzersizlerle aktif tutmak ve veteriner hekim kontrollerini yaptırmaktır. Osteoartirits olan köpeklerde fiziksel terapiler çok işe yaramaktadır. Ayrıca kiloyu zorlamayacak egzersizler ve yüzme de eklemler açısından oldukça faydalıdır. Unutmayın ki köpeğinizin eklemlerini korumak için hiçbir zaman geç kalmazsınız, yeter ki tedbiri elden bırakmayın!