Güneşin pofuduk bulutların arkasından sadece usul usul yüzünü göstermeyip sıcaklığını da hissettirmeye başladığı Haziran ayındayız! Doğadaki yeniden uyanışına kendi ruhumuzda, bedenimizde, evimizde, arabamızda yaptığımız “yaz temizliği” ile eşlik etmeye başladığımız bugünlerde köpek dostlarımızı da ruhsal ve bedensel olarak “hava-çok-müsait-gezmeli-tozmalı” yaz günlerine hazırlamaya ve rutin bakım ritüellerimizi hatırlamaya ne dersiniz?

KUAFÖR: YAZA BAŞLANGIÇTA ÇOK GÜZEL BİR FİKİRDİR!

Boğazlı kalın kazakları dolabın ücra köşelerine itelemeye başladık. Çok sevdiğimiz kışlık botlarımızla ve tüm kış ayaklarımızı içinde ısıttığımız çizmelerimizle “seneye görüşürüz” diyerek vedalaştık bile! İçimizde ayak bileklerimizin rahat edeceği spor ayakkabıların ve parmak arası terliklerin, sandaletlerin özlemi var. Köpeklerimiz de emin olun ki bizimle aynı duyguları hissediyor! Tüm kış onları yürüyüşlerinde, dışarıda geçirdikleri zaman diliminde koruyan, evde kalorifer yanıyor bile olsa ihtiyaç duyabildikleri uzun (cinsimize göre kabarık) tüyleri şimdi onlar için biraz fazla! O tüylerle artık terliyor ve daha çok susuyorlar. Köpeğinizin doğal kazağını çıkarmasına yardımcı olmak ve bedenini ilkbahar ve yaza adapte etmek için yapmanız gereken bir randevu almak ve pet kuaförün yolunu tutmak! İnternette yapacağınız ufak bir araştırma ile köpeğiniz için yeni bir kesim modeli de bulabilirsiniz. Belki patilerindeki tüyleri biraz daha uzun bıraktırır, belki kulaklarındaki tüylere kat verdirirsiniz… Benim köpeğim Luna uzun bir süre saçlarını küt kullandı, bence modası hiç geçmiyor! 🙂

BICI BICI BANYO: YUMUŞACIK TÜYLER!

Veteriner hekiminizin önereceği şampuanlar ve bakım kremleri ile kendiniz yıkayıp kurutabileceğiniz gibi pet kuaför kesim randevusuna bir bıcı bıcı seansı da ekleyerek köpeğinizi “yeniden doğmuş gibiyim” bakışları ve parlaklığıyla kucaklayabilirsiniz! Farkı görmek için bıcı bıcı “öncesi” ve “sonrası” fotoğrafları çekin!

TIRNAKLARDA HER DAİM MODA: KISA VE TIRTIKSIZ SEVİYORUZ!

Her ne kadar dışarıda geçirdikleri vakitlerde tırnaklarını törpüleyebiliyor olsalar da ev ortamında yaşayan köpekler için bu tırnaklarını ideal uzunlukta tutmak için yeterli olmuyor. Bizler için uzun tırnaklar, üzerinde sanatsal her türlü oje denemesinin yapılabileceği bir tuval algısı yaratsa da, köpek dostlarımız için durum aynı değil. Çünkü köpek dostlarımız, tırnakları uzun olduğunda bir yerlere takılabilir ve patilerini kurtarmaya çalışırken bileklerini ve eklemlerini incitebilirler. Tırnaklar konusunda veteriner hekiminizden kısa bir eğitim alıp kendiniz düzenli aralıklarla kesebilir veya klinik ziyaretlerinizde destek alabilirsiniz.

Diş bakımıDİŞLER: HARİKA GÜLÜŞLER!

Tamam itiraf vakti! Arada ihmal edebiliyoruz, bunda köpeğimizin çok da hoşuna gitmediğini düşünmemiz de etkili… Ama diş bakımı, köpeklerimiz için sadece fotoğraflarda harika gülüşler vermeleri için gerekli değil. Beslenmelerinin onlar için en önemli başlangıç noktası olan dişlerinin ve diş etlerinin sağlığı için haftada birkaç kere köpekler için özel olarak üretilen diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamalarımızı yapıyor ve köpeklerimizden “ağzım da çok güzel kokuyor” öpücüğü alıyoruz. Yazı karşılarken köpeklerimizin çürük, diş taşı ve tartar kontrolünü de yaptırdık mı içimiz rahat! Ve evet, diş fırçala(t)ma alışkanlığını küçük yaşlarda edindirmek çok önemli!

MASAJ: BİZİM SELÜLİTİMİZ YOK Kİ!

Fonda güzel bir müzik eşliğinde veya TV karşısında halının üstüne kurulup düzenleyeceğiniz bir masaj seansı köpeğinizin hem sevildiğini hissetmesini sağlayacak hem de kaslarını rahatlatacak! Köpeğiniz sırtüstü yatıp göbek açmış ve dili yana sarkmış bir vaziyette, “biraz da burayı ovsana” der gibi bir o yana bir bu yana dönerken aklınızdan geçecek düşünceyi biliyoruz: “onları okşamak ve onlara dokunmak bizim için her gün yazın canlandırıcı, rahatlatıcı ve tazeleyici etkisi!”