Sıcak havalar yaklaşıyor. Sıcak havalarda hepimiz bunalırız, rahatsız oluruz. Doktorlar da bu yüzden özellikle öğlen 3’ten sonra dışarı çıkmamızı önerir çünkü güneş gerçekten sağlığımız için çok zararlıdır. Aynı durum köpeklerimiz için de geçerlidir. Bu yüzden yüksek sıcaklıklarda onları korumak ve serin kalmalarını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız.

Araçta bırakma!

Gelelim en önemli konuya! Köpekleri araçta bırakmaya. Kendimiz havasız ortamlarda beş dakika duramazken köpeklerimizden sıcak, havasız, kapalı alanda durmalarını beklemek nasıl bir bencilliktir? Bunun sıcağı soğuğu yok, hayvanları hiçbir koşulda arabada camlar açık da olsa bırakmamak lazım. Kısa bir sürede arabanın sıcaklığı yükselecek ve köpeğinizin sağlığını ciddi boyutta etkileyecektir.

Eğer köpeğiniz sıcak havalarda da dışarı olmayı seviyorsa serinleyeceği, dinleneceği bir alanı olduğundan emin olun.

Sınırsız suya erişim

Su tüketimi özellikle nemli ve sıcak havalarda artar. Elimizde su şişeleri ile dolaşır, bardak bardak su içeriz. Köpeklerimizde de durum aynıdır. Onlar, bizim sıcak havalardan etkilendiğimizden çok daha fazla etkilenirler ve bizim kadar çok susarlar. Bu yüzden her zaman önlerinde serin ve temiz su bulundurmalıyız.

Sıcak havalarda yorucu egzersizlerden kaçının!

Köpekler gezmeye, tozmaya bayılırlar. Onlar için sokak olsun, park olsun oldukça keyiflidir. Fakat havalar sıcak oldu mu keyif aldıkları alan işkenceye dönüşür ve keyiflerini kaçırır. Bu yüzden hem onları mutlu etmek hem de sağlıklarını korumak adına köpeğinizi güneşin etkisini tam göstermediği zamanlarda gezmeye çıkarmalısınız. Mesela günün erken saatleri ya da öğleden sonra 4 ve 4’ten sonra. Özellikle Bulldog, Boxer, Pekingese gibi ırklar sıcak havalar karşı oldukça hassastırlar çünkü yeterli nefes alamazlar diğer ırklar gibi. Bu yüzden temiz ve ferah havaya ulaşmalarına hayatlarının her döneminde yardımcı olmanız lazım.

Ayrıca uzun saatler dışarıda olacak köpeğinizin parazit uygulamalarını, aşılarını yaptırdığınızdan da emin olmalısınız. Bunun dışında bahçelerdeki çiçeklere otlara çok dikkat etmelisiniz. Biliyorsunuz ki bazı bitkiler köpekler için oldukça zararlıdır.