Tırmalama tahtası zaman zaman hayvan sahipleri için önemsiz olarak görülebilir. Özellikle, kedilerin koltukları, halıları tırmalamalarından rahatsız olmayan kedi sahiplerinin ihtiyaç olarak nitelendirmediği bir şeydir. Halbuki her kedinin tırmalama tahtasına ihtiyacı vardır. Kediler, arka patilerindeki tırnaklarını öncelikli olarak kaşınma ve tırmanma, ön patilerindeki tırnaklarını ise bir şeyleri yakalamak ve tutmak için kullanırlar. Kendilerini savunmak için kullandıkları zamanlar hariç! 🙂 Bu yüzden, aynı biz insanlarda olduğu gibi gelişim gösteren, uzayan tırnakların bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak kesilmesi ve önemsiz gözüken tırmalama tahtalarında törpülenmeleri gerekir.

Miss Tablalı Kedi Tırmalama Tahtası
Kediler bu işte usta!

Evet, kedilerin tırnaklarının da bakıma ihtiyacı vardır. Ve kediler bu işte oldukça ustadır. Koltuk, kanepe, perde, halı gibi birçok eşyayı tırnaklarını düzeltmek için kullanırlar. Peki ya tırmalama tahtaları ne işe yarar? Tırmalama tahtaları kedilerin tırnaklarını törpülemelerine, gerinmelerine, tırmalanmalarına yardımcı olur. Evdeki eşyalara takılıp tırnakların kırılmasına engel olur. Eşyaları kedilerden korur. Evet, kediler evimizin sahibidir. Dilekleri gibi yaşayabilirler fakat onlar için tasarlanmış, sağlıklarını iyileştirecek, yaşam standartlarını yükseltecek ürünler varken neden onları başka seçeneklere itelim? Tırmalama ihtiyaçları geldiği zaman vücut ölçülerine, zevklerine ve karakterlerine uygun tahtalarda oynamalarına neden izin vermeyelim? Ki bunun için bütçemizi çok fazla sarsmamıza da gerek yok! Yeteri uzunlukta tırmalama alanı bulunacak ve gerilmelerine ve tırnaklarını törpülemelerine yardımcı olacak ürünler tercih edebilirsiniz. İşin eğlence ve görsel kısmına da önem veriyorsanız çok daha keyifli tırmalama tahtları da seçebilirsiniz.

Asia Rampalı Sisal Kedi Tırmalama Tahtası
Tercih yaparken dikkat!

İş tasarıma kalınca seçim yapmakta biraz zorlanabilirsiniz. Birçok pet markette dikey, yatay, katlı, yuvarlak tırmalama tahtalarına, paspaslarına rastalayabilirsiniz. Her kedinin eğlence anlayışı farklıdır. Bu yüzden şu tarzdakiler “en iyi” diye bir yönlendirme yapmak doğru olmayabilir. Bazı kediler üzerinde yuva olan, girmeli çıkmalı odaları bulunan tırmalama tahtalarına bayılırken, bazıları paspas şeklinde olan ve sanki halıyı tırmalıyormuş gibi hissettiren tırmalama paspaslarını sever. Bu yüzden kedinizin karakterine, eğlence anlayışına yönelik seçimler yapmaya dikkat etmelisiniz. Genellikle tırmalama tahtalarının açıklamalarında sisal malzemeden yapılmış ya da sisal halatla sarılmış cümlelerine denk gelirsiniz. Sisal, gerçek ağaç kabuğu gibi görev yapar ve kedilerin tırmalama esnasında tırnaklarının uzayan kılıflarını sanki gerçek bir ağaca tırmanıyor gibi atmalarına yardımcı olur.

Bazı tırmalama tahtalarında kediler için tasarlanmış halılar vardır. Kediler bunu evdeki halılar gibi düşünerek çılgınca oynamaya başlarlar. Çok kapsamlı olan tırmalama tahtalarında ise, hem oyun, hem uyku hem de tırmalama için alanlar vardır. Hatta birden fazla kedi için aynı tırmalama tahtasını kullanmak isteyen hayvan sahipleri için oldukça hesaplı kullanışlı modeller de vardır. Fakat ne olursa olsun kediniz tırmalamak için tahtaya gittiğinde devrilmeyecek sağlamlıkta ve genişlikte bir ürün tercih etmelisiniz.

Trixie Kedi Yuvası Ve Tırmalama Tahtası
Son olarak yükseklik!

Evet, dikey tırmalama tahtalarının yüksekliği oldukça önemlidir. Kedilerin gerilerek uzandıkları zaman yeteri kadar uzanabilecekleri ve ağırlıklarıyla deviremeyecekleri ürünlerden tercih etmelisiniz. Aksi taktirde kediniz tırmalama tahtası olduğu halde koltuklara, halılara gitmeye devam edecektir. Siz siz olun, kedinizin eğlenmekten hoşlandığı tarzda bir tırmalama tahtası tercih edin. İster dikey, ister yatay olsun, ister peluş ister sisal olsun… Kedinizi mutlu etsin yeter!

Birkaç ipucu:
  • Tırmalama tahtasını kedinizin en çok tırmaladığı eşyaların yakınlarına koyun. Böylece sandalyelerin ayaklarına değil, kendi tırmalama tahtasına yönelecektir.
  • Kedinizi özellikle koltuk, sandalye ayaklarından uzaklaştırmak için yapışkan bantları tercih edebilirsiniz. Böylece kediniz tırmalamak için tercih ettiği alanların eskisi gibi olmadığını görecek ve tırnaklarıyla başarılı olamayacak.
  • Eğer kedinize ilk defa tırmalama tahtası alıyorsanız ya da kedinizin ilk defa tırmalama tahtasını tercih ettiğini görüyorsanız onu ödüllendirin. Sevgi sözcükleri söyleyin ya da ufak ödül mamalarından verin.

 

Alışveriş için ürün linkleri:

https://www.juenpetmarket.com/miss-tablali-kedi-tirmalama-tahtasi-50-cm-u-19453

https://www.juenpetmarket.com/asia-rampali-sisal-kedi-tirmalama-tahtasi-50-cm-u-22262

https://www.juenpetmarket.com/trixie-kedi-yuvasi-ve-tirmalama-tahtasi-45-cm-u-21133