Yaz gelmeden önce dikkat edilmesi gerekenler başlığını okuduğunuzda “daha bahar yeni geldi, yazı düşünmek için çok erken” diyebilirsiniz. Ama içimizi ısıtmasa da varlığıyla günlerimizi aydınlatan güneş bizi köpeklerimizde yaz gelmeden önce dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıyor. Yalancı güneşin ışıltısıyla sokaklarda, parklarda daha çok zaman geçirmeye başladığımız bu günlerde tedbiri elden bırakmamak için gelin nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir göz atalım…

Aman dikkat! 

Keneler, insanlar için de hayvanlar için de zaman zaman tehlikeli olabilen minik canlılardır. Özellikle uzun tüylü köpekleri çok seven keneler yeşilliklerin bol olduğu ortamlarda daha sık bulunur. Bu yüzden, birçok hastalığa öncülük eden kenelerden korunmak için köpeğinizin yürüyüşlerinden sonra mutlaka tüylerini, derisini, pati aralarını, kuyruğunu kontrol etmelisiniz. Evet, dış parazit uygulamasını düzenli olarak yaptırdığınız tüylü dostunuz kenelerden korunacaktır fakat keneler yine de tüylerinde gezinmek isteyecektir. Bu yüzden parklarda, çimenlerde daha sık gezmeye başladığımız bahar aylarında dahi kontrolleri elden bırakmamalı ve parazit uygulamalarını aksatmamalısınız.

Park, bahçe demişken…

Güneş kendini göstermeye başladı, montsuz sokaklarda gezer olduk. Yazın habercisi olan bu güzel havalar çiçeklerimizin, bahçelerimizin de yaza hazırlanması gerektiğinin sinyallerini veriyor. Gübreler, herbisitler, bahçelerimizi temizlemek için kullandığımız ilaçlar köpeklerimiz için zararlı olabilir. Bu yüzden, bakım yapılan alanlarda, bahçelerde, parklarda daha dikkatli olmalı ve köpeğinizi bu bölgelerden bir süre uzak tutmalısınız. Mutlaka kullanılan ilaçların zararsız olmasına dikkat ediliyordur fakat köpeğiniz için neyin zararlı olabileceğini yaşamadan bilemezsiniz. Bu yüzden tatsız bir durumla karşılaşmamak adına daha dikkatli olmak şart!

Sinekleri öldürmeden kovun!

Her canlının yaşama hakkı olduğuyla konumuza başlayalım. Sinekler, böcekler, kuşlar, sürüngenler… Ne olursa olsun her canlının yaşam hakkı vardır. Onları öldürmeden ortak yaşamımızdan çıkarmaya çalışmak adil bir davranış olacaktır. Bu yüzden, dokularında ve vücut sıvılarında bazı virüsleri barındıran sinekler larvalarına dikkat etmeye çalışın. Sineklerin larvalarını bırakmak için tercih edecekleri en uygun yer köpeğinizin uzun tüyleri olacaktır. Onun için; köpeğinizi düzenli aralıklarla yıkamalı ve taramalısınız. Sinekleri öldürmeden ortamdan uzaklaştırmalı ve köpeğinizin parazit uygulamalarını aksatmamalısınız. Sineklerin yanı sıra yazın vızıltılarıyla “geliyorum” diyen arılara karşı da dikkatli olmalısınız. Ne yazık ki arılar, sinekler kadar masum değiller. Bazen nedensiz yere gelip bizi sokabiliyorlar. Bu yüzden arı sokmalarına karşı dikkat etmeli ve ortamda arı olduğunda köpeğinizde ani değişiklikler, şişmeler, kızarıklıklar görülürse zaman kaybetmeden veteriner kliniğine gitmelisiniz. Arı zehirlenmeleri ile ilgili acil yapılacaklar konusuna ayrıca değineceğiz.