Gençliğinden, hatta çocukluğundan beri hayvanlarla iç içe büyüyen, onlar için savaş veren, doğru insanlarla büyümeleri için uğraşan bir hayvansever; Gülçin Sugüder. İleride pet otel açarak hayvanlar için daha farklı hizmetler vermeyi hedefleyen ve hayvanların mutlaka hayatımızda bir iz bıraktığını söyleyen Sugüder, yaklaşık üç ay önce kaybettiği köpeği Biber ile çıktığı Trendy Pet Saloon yolculuğunun hikayesini bakın nasıl anlatıyor… 

Biber
Biber’in anıları kuş misali gökyüzünde…

15 sene önce, sokakta bir köpek buldum. Acımasızca terk edilmiş, ne yapacağını bilmiyor ve etrafta dolanıyor. Onu gördüğüm an aramızdaki farklı bir bağ kurduk. Hemen sahiplendim. Yıkattım, temizlettim, tedavilerini yaptırdım ve o gün bugündür can yoldaşı olduk. O bana şans getirdi, o bana huzur getirdi. Bu zamana kadar binlerce hayvanım oldu ama Biber’in hayatımdaki yeri çok başkadır. O, Trendy Pet Saloon’un açılmasındaki tek nedendir. Onunla bu yola çıktığımızda rahatsızlıkları vardı ve ne yazık ki onu üç ay önce kaybettim. Ama biliyorum ki birlikte kapılarını açtığımız bu sıcak yer onun sevgisiyle ısınacak ve gelen tüm patili dostları onun ışığında parıldayacak…

Trendy Pet Saloon Biber ile başlayan bir hikaye. Eylül ayında 36 yıllık kuaförümüz Ayhan ile kapılarını açtığımız renkli bir dükkan. Biz burayı sadece bir pet kuaförü olarak görmüyoruz; burası hayvan sahiplerinin sıcak bir kahve içmek için ziyaret ettiği, sohbet etmeye geldiği bir yer de… Uzun uğraşlar vererek, renkli tasarımlar ile açtığımız bir yer. Her zaman söylerim; “Ne yaparsanız yapın, içine sevginizi katın”. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. Bizi farklı kılan en önemli özellik de, bu işe sevgimizi katmamız!

Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünüldü

Bizim için önemli olan hayvanların buraya geldiklerinde korkmaması. Onları buradan ayrılırken mutlu görmek, bizim için gerçekten çok değerli. Trendy Pet Saloon olarak her şeyin hayvanlar için uygun ve kullanışlı olmasına dikkat ederek başladık işimize. Banyo bölümünde küçük ırklar kadar büyük ırklar için de kullanışlı olduğuna inandığımız alanlar hazırladık. Yaşlı ya da iri bir ırk geldiğinde kucağa alınmadan, zorlanmadan kolayca banyo bölümüne çıkabileceği ortamlar yarattık. Hayvanlar zorlanmadan, itilip kakılmadan rahatça suyla buluşsun istedik. Merdiven sistemimiz ile kolay çözümler yaratmaya çalıştık. Duş başlıklarından tutun, havlulara, kurutma makinelerine hatta şampuanlara kadar her şey özenle seçildi, en ince ayrıntısına kadar düşünüldü.

Sugüder: Toprak ve Bulut benim için bu dünyadaki en değerli varlıklar, ikisi de canımın içi.
Sugüder: Toprak ve Bulut benim için bu dünyadaki en değerli varlıklar, ikisi de canımın içi.
Şampuan demişken!

Burası bir pet kuaförü ve taktir edersiniz ki, her hayvanın yapısı, karakteri, ırkı farklı. Aynı ırktan olan hayvanların bile tepkileri farklı. Bu yüzden kullandığımız ürünlerde her hayvan için sağlıklı olduğu kanıtlanmış olmasına, hayvanlar her gün yıkansalar dahi tüy yapılarını, deri yapılarını bozmayan özelliklerde olmasına dikkat ettik. Sadece bakım ürünlerinde değil, pet shop kısmındaki ürünlerde de hassas davrandık. Kendi köpeklerimin kullanmayacağı hiçbir ürün satılmıyor. Önemli olan hayvanların mutluluğu diyorsak eğer onları mutlu edecek en doğru ürünleri tercih etmek zorundayız. Mama olsun, kıyafet olsun, tasma olsun… Hayvan sahiplerini de bu konuda hassas olmaya davet ediyoruz. Söz konusu hayvanlar olunca araştırmacı olmak şart! Bu yüzden biz Trendy Pet Saloon ailesi olarak hayvan sahipleri burada petlerini beklerken, sıcak kahvelerini içsin, doğru ürünlerle hayvanlarını şımartsınlar istedik. Onlar için seçici davranarak özel ürünler sunduk.

Sokak hayvanlarını ücretsiz yıkıyor, temizliyoruz. Sahiplendiriyoruz. Onların güzelliklerini daha çok ortaya çıkarıyoruz.

Hayvanlar huzurlu ayrılsın, bize yeter

Benim iki ayaklı çocuğum yok ama dört ayaklı yüzlerce çocuğum var. Buraya gelen tüm patiler benim çocuğum. Onları kendi çocuğum gibi gördüğüm için hizmette de hassas davranıyorum. Banyo, traş dışında, tuvalet eğitimi, sosyalleştirme ve danışmanlık hizmetleri de veriyorum. Doğru insanlara doğru köpekleri yönlendirmek benim için çok önemli ki sokağa atılmasınlar. İnsanların içindeki hayvan sevgisini ortaya çıkarabilmek, hayvanlarla insanlar arasında doğru bağlantılar kurabilmek ve onlarla ömür boyu iletişimde kalabilmek benim için çok önemli. Şahsen yüzlerce hayvan sahiplendirdim, hepsini doğru ailelere verdim. Bu yüzden, ömürleri yetene kadar o ailelerde kaldılar. Hiçbiri tekrar terk edilmedi. Danışmanlık hizmetimiz bu konuda çok önemli.

Toparlayacak olursak; benim için kedi, köpek, kuş, karga, ırk, cinsiyet ayrımı yok. Burası hayvanlar için kuaför sahipleri için bekleme alanı. Burası hayvan sahipleriyle keyiflenen, petlerle renklenen bir yer. Amacımız çocukların huzurlu olması. Eğer petler buradan huzurla ayrılıyorsa ne mutlu bana! Bu dünyadan öbür dünyaya hiçbir şey götürmeyeceğiz. Yeter ki sahipler de, hayvanlarını huzurlu bir şekilde beklesinler. Petlerine banyo yapılır, masaj yapılırken kafaları rahat olsun…

 

Fotoğraflar: Gökmen Şaban

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.