Genellikle kedilerin meraklı, şüpheci ve araştırmacı canlılar olduklarını söyleriz. Fakat köpeklerin de onlardan geri kalır yanı yoktur. Köpekler hemen hemen buldukları her şeyi hiç düşünmeden ağzına atarlar ki ölümcül olabilecek bir ilaç bile onlar için sadece bir oyuncaktır. Bu yüzden hayvan sahiplerinin köpekleri için zararlı ve tehlikeli olabilecek her şeyi ortadan kaldırmaları gerekir. 

Meraklı köpeğiniz etrafta duran zehirli maddeleri koklamakta veya tatmakta bir mahsur görmeyecektir.

Eğer köpeğinizin zehirlendiğini düşünüyorsanız, ilk olarak zehir kaynağından tüylü dostunuzu uzaklaştırmanız gerekir. Eğer, köpeğinizi zehirleyen maddeyi ya da nesneyi biliyorsanız mutlaka veteriner hekiminizi bu doğrultuda bilgilendirin. Hatta köpeğiniz bu zehirlenmenin ardından kusma, ishal gibi belirtiler gösterdiyse eldiven yardımıyla bu içeriklerden alıp bir kaba koyup, veteriner hekiminizin test ve analiz yapabilmesi için veteriner hekiminize götürün. Bazen köpeklerin neden zehirlendiği gözden kaçabilir, hayvan sahipleri farkında olmayabilir. Bu gibi durumlarda zehirlenen köpeklere doğru yaklaşım çok önemlidir.

Belirtiler zehir çeşidine göre farklılık gösterebilir

Diğer hastalıklarla ortak belirtiler olan; uyuşukluk, halsizlik, iştahsızlık daha az önemsense de kusma, ishal, salya artışı ve mide bulantısı gibi belirtilerle bütünleştiğinde hayvanlar daha fazla gözlenmelidir. Gerginlik, aşırı sakinlik, çarpıntı, titreme, kriz ve hatta koma gibi durumlarda ise acilen veteriner hekime ulaşılmalıdır. Eğer köpeğiniz titreme, sallanma gibi belirtiler gösteriyorsa, onu kendini sakatlayamayacağı, yüksek yerlerden uzak, güvenli bir alana taşımalısınız. Benim şahsi önerim köpeğinizi veteriner hekiminize götürürken sakinliğinizi korumanız. Çünkü köpekler, özellikle sahiplerinin duygu değişimlerinden etkilenebilir ve daha çok panik olabilir, korkabilirler. Bunun için zehirlenen köpeklerin sahiplerinin çok daha sakin kalması gerekir. Her ne olursa olsun köpeğinizi kesinlikle kendiniz tedavi etmeye çalışmayın. Veteriner hekiminizin yönlendirmesi doğrusunda müdahale etmek dışında köpeğinize iyileştirme amacıyla yanlış bir şeyler yapmayın. İstemeden de olsa yeni bir kimyasal reaksiyonu tetikleyebilir, geri dönülmez durumlara ya da hastalıklara yol açabilirsiniz.