Yemeklerin lezzetine lezzet katan sihirli dokunuşlar baharatlardır aslında. Tuz, karabiber, kimyon, pul biber, nane, kekik, zerdeçal, sumak… Doğru miktarda, doğru zamanda kullanıldıklarında damakta kalan tatları unutulmaz olan yemeklerin şaheserleridirler. Herbirinin ayrı lezzeti, ayrı faydası vardır. Kimisi bağırsaklara iyi gelir, kimi romatizmaya. Mesela Zerdeçal. İlk tercihlerimiz arasında olmasa da Zerdeçal, gerek kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığından, gerek romatizmaya, metabolizmaya iyi geldiğinden elimizin altında olması gereken bir baharat. Antioksidan, antiinflamatuar özellikleri olan, kolesterolü dengeleyen zerdeçalı ister baharat olarak yemeklere katabilir, isterseniz suyunu ya da çayını içebilirsiniz. Mucizevi baharatın iyileştirici güçleri daha detaylı okuduğunuzda inanın çok şaşıracaksınız. Biz Kalbimdeki Patiler ailesi olarak zerdeçalın insanlar için faydalarını birazcık kısa kesip, böylesine çok yararı olduğunu söylediğimiz baharatın köpekler için de faydalı olup olmadığına değineceğiz…

Zerdeçal, eklem yangılarına, artrite, kas güçsüzlüğüne ve mineral eksikliğine çok iyi gelen bir baharattır.

Faydaları saymakla bitmez

Aslına bakarsanız, mucizevi bitkilerin faydalarını yazarak insanları bilinçlendirmek çok güzel, fakat konunun başında değinmek isteriz ki; araştırıp önerdiğimiz, özellikle beslenmeye dair tüm bilgileri veteriner hekimlerinizle konuşmanız, tartışmanız gerekir. Her gıda, her bitki, her yemek hayvandan hayvana değişiklik gösterebilir. Biz bazı konuları genelleme yaparak ele alıyor ve hayvan sahiplerinin kedi ve köpek dostları için tercih edeceği seçeneklerinin artmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Gelelim zerdeçala. Yurtdışındaki hekimlerin sıkça önerdiği ve yan etkilerinden çok birçok faydası olduğunu söylediği zerdeçalın köpeklerin sağlığında önemli yeri var. Zerdeçal, hem antibakteriyel özellikte olması hem de yangı giderici etkiler göstermesinden dolayı doğal antibiyotik olarak önerilen bir baharat aslında. Antiparaziter özelliğinin yanı sıra, diş eti yangıları ve dişlerdeki plaklara da iyi geldiğine inanılan zerdeçal özellikle ağız ve diş problemi çeken köpeklerin en sağlıklı bitkisel ilacı olacağa benziyor!

Kalp deyip geçmeyin…

Kalp kasları vücudumuzda çok çalışan kaslar arasında yer alır. Bu yüzden kalbi etkileyecek kas ve damarların çalışmasında beklenmedik bir şekilde tıkanıklıkların, yangıların şekillenmesini sağlıklı bir şekilde önlemek gerekir. Yurtdışındaki bilim adamları bu konuda zerdeçalın kalp damar tıkanıklıklarında büyük bir koruyuculuğa öncülük ettiğini kanıtlamışlar. Belki de kalp sorunu çeken köpeklerin beslenmesinde (kuru mama değil, atıştırmalık olarak) veteriner hekiminizle birlikte bir değişikliğe gidebilirsiniz.

Kalp hastalıkları kadar sık karşılaştığımız bir sorun da mide ve bağırsak kanserleri, ülserleri,  kan kanseri… Yapılan araştırmalar sonucunda zerdaçalın kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmış. Hatta bu yüzden tedavide zerdeçal büyük yer edinmiş. Biz deriz ki; saymakla bitiremediğimiz faydaları olan zerdeçal için veteriner hekiminize danışın. Ve onun önereceği şekilde ve miktarda köpeğinizle paylaşın. Unutmayın ki ne olursa olsun, doğru zamanda, miktarda ve şekilde verilirse faydalı olur…