Çocuklar hayvanlarla büyümeli. Tartışmasız bir konu… Bir hayvanın çocuklara hatta insanlara ne kadar iyi geldiği ancak yaşandığı zaman anlaşılır. Bu yüzden her çocuğun henüz çok küçük yaşlardayken, imkanlar müsaitse, hayvanlarla büyümesi ve tarifi olmayan duyguları yaşaması gerekir. Bana göre bir çocuğun hatta bir insanın hayvanlardan öğrendiği en güzel şey empatidir, empati yapan her insan vicdanı olan insandır. Bu yüzden masumiyetin sonsuz olduğu kedi ve köpeklerin çocukların hayatında oldukları zaman onlara neler katabileceğini göz önünde bulundurarak, koşullarınız uygunsa, bir hayvan sahiplenmelisiniz.

Kediyi seven kızHayatında oldukları çocuklara hayvanların kazandırdıkları… 

Disiplin: Köpeği olan bir çocuk, onu eğitmeyi öğrenir ve sözünü geçirdiği her hayvan onu disiplinli olmaya teşvik eder. Kurallara uyan, planlara göre hareket eden her çocuk disiplinli davranır.

Sorumluluk: Kedisinin mama ve su kabını doldurmak, köpeğini tuvalete götürmek, patilerini temizlemek, tüylerini taramak çocukların sorumluluk sahibi olmasını destekler.

Sakinlik: Hayvanlar sadece çocukları değil biz insanları da sakinleştirir. Verdikleri huzur tüm ruhumuza işler. Kızgınken, üzgünken, mutsuzken bizi rahatlatır, sakinleştirirler. Psikolojimize bile iyi gelen hayvanlar çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor!

Özgüven: Tek başına bir hayvana bakabilen, onu besleyen, seven, tarayan, yıkayan, gezdiren… Ne yaparsa yapsın kendi ayakları üstünde, anne ve babasının desteğiyle yapan tüm çocukların özgüveni artar. Bir hayvan sahiplenmek ve onun sorumluluğunu üstlenmek de buna yardımcı olur. Bu yüzden kesinlikle çocuklar hayvanlarla büyümeli.

Alerji ve astım gibi hastalıklara karşı direnç: Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, küçük yaşlardan itibaren kedi ve köpeklerle büyüyen çocuklar alerji ve astıma karşı daha dirençli oluyorlar. Ayrıca hayvan tüyleri ya da diğer alerjenlere karşı kazanılan direnç, bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine de katkı sağlıyor.

Bağlanma: Bağlanma duygusu insanların genellikle başarılı olduğu bir konudur. Bu duyguyu çok genç yaşta kazanmak çocuklar için harika bir artıdır. Çünkü, hayvanlarla büyüyen çocuklar kardeş sahibi olmayı, arkadaş sahibi olmayı öğrenecek, sahip olduğu dostun değerini daha iyi bilecek ve ilerleyen zamanlarda arkadaşlıklarının, dostluklarının, ilişkilerinin de değerini daha iyi bilecektir.

Spor: Kedi ve köpekli bir ev demek, hareketli ev demektir. Spor dolu bir ev demektir. 🙂 Çocuğunuz kedinizin peşinden koşarken, köpeğinizle top oynarken ister istemez spora yatkın olacaktır 🙂 Tuvalet için çıktığı yürüyüşler kadar evde koşuşturmacaları da sağlığına katkı sağlayacaktır. Birlikte oyun oynamak, biriken enerjilerini atmak hem çocuğunuza hem de petlerinize iyi gelecek!

İşte bu sebeplerden dolayı çocuklar hayvanlarla büyümeli diyoruz! Merhamet duygusunu, sevgiyi, sevilmeyi, hüznü, ayrılığı, sahiplenmeyi, arkadaşlığı onlarla öğrenmeliler diyoruz! Eğer mümkünse, koşullarınız elverişliyse ve terk etmeyecekseniz siz de satın almayın sahiplenin ve çocuğunuzun bu harika duyguyu erken yaşlarda tatmasına izin verin!