Tüy dökümü, tüy kalitesi köpekten köpeğe değişkenlik gösteren bir konudur. Kimi ırk daha çok bakıma ihtiyaç duyarken, kimi ırk için sadece fırçalama yeterli olur. Peki çok fazla tüy bakımı istemeyen köpek ırkları hangileridir? İşte o ırklardan bazıları:

Ünlü mizahçı Dave Barry; insanlarda yaklaşık 5 milyon, Beaglelar’da 220 milyon olan koku reseptörlerinden dolayı bu köpekleri “Ayaklı burun” olarak nitelendiriyor.
Beagle

Beagle, anatomik yapısının önemli bir kısmını oluşturan burnu ve sürekli yere yakın olan başı sayesinde iz sürme konusunda ustalaşmıştır. Genellikle av için yetiştirilen bu köpekler oldukça cana yakındırlar ve her yaştan çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Her hafta düzenli tarama sayesinde çok fazla tüy bakımına ihtiyaç duymazlar.

Boxer

Oyuncu, enerjik Boxer ailesine bağlı, sadık ve samimi bir ırktır. Çocuklu, aktif aileler için harika bir arkadaş olacaktır. Kısa ve ince tüyleri ile çok az bir bakıma ihtiyaç duyarlar.

Dobermann Pinscher

Asil duruşu ile kalbimizi çalan köpekler arasında yer alan Dobermann tam bir koruma köpeğidir. Zeki, aktif bu köpekler oldukça enerjiktir. Kısa tüyleri oldukça az bakıma ihtiyaç duyar.

Danua

Koca cüsseli Danua, av ve koruma köpeği olarak tanınır. Oldukça büyük boyutlarda olmasından dolayı ülkemiz koşullarında apartman ortamında pek bakılması tercih edilmez ama bu koca köpekler o kadar sevimli, aktif, zeki köpeklerdir ki çocuklara da bayılırlar. Haftalık düzenli tarama ile tüylerine bakmak da çok kolaydır.

Weimaraner

Bol egzersize ihtiyaç duyan bu güzel köpeğin kısa tüyleri neredeyse hiç bakıma ihtiyaç duymayacak kadar kısadır. Weimaraner çocuklarla olan yakın ilişkisi ile ülkemizde çok olmasa da diğer ülkelerde sık tercih edilen bir köpektir.