Kızgınlıkta olan bazı kediler, geceleri agresif tavırlar sergileyebilir, yaramazlık yapabilir.
Kızgınlıkta olan bazı kediler de, geceleri agresif tavırlar sergileyebilir, yaramazlık yapabilir. Doğru gözlem yaparak kedilerin davranışlarının nedeni bulmak gerekir.

Aslına bakarsanız kedilerin gece aktif olması oldukça normal bir davranıştır. Çünkü kediler gececidir! Evet 🙂 Duyunca biraz komik gelebilir ama kediler doğaları gereği geceleri avlanan hayvanlardır. Ne kadar evcilleşmiş olsalar da, günümüzdeki kedilerde atalarından gelen bir geceleri avlanma-oynama durumu söz konusudur. Tabii bu genel olarak bilinen bir nedendir. Fakat! doğrusunu söylemek gerekirse; kedilerin gün içerisinde yeteri kadar egzersiz yapmamaları, enerjilerini atamamaları ve bütün gün uyumaları akşam-gece saatlerinde aktif olmalarının en önemli nedenlerindendir. Gelin bu konuyu biraz derinlemesine işleyelim…

Ev içerisinde yeteri kadar aktif olamayan, sokaktaki dostları gibi ağaçlara tırmanamayan, dilediği kadar koşamayan kedilerin bütün gün biriktirdikleri enerjiyi akşama saklaması oldukça normaldir. Genlerinden kaynaklanan avcı ruhu bazı kedilerin geceleri daha fazla hareketli olmasına neden olabilir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin kedilerini cezalandırmak yerine, daha erken saatlerde bu normal davranışı sergileyebilmesi için eğitmesi gerekir. Evet, kedilerin eğitimi köpeklerinki kadar kolay ya da alışık olduğumuz bir durum olmayabilir. Fakat biraz sabır, biraz zaman ile kedinizi bu konuda eğitmeniz mümkündür.

İlk kural işleri daha kötü hale getirmemek! Unutmayın ki kediniz bu davranışları siz izin verdiğiniz için yapabiliyor. Yani odadan bir oyuncak alıp başka bir odaya götürmek, deli gibi koşturmak, yaramazlık yapmak ve bunlara sizin tarafınızdan karşılık görmek onu her zaman bu davranışları tekrarlamaya yönlendirecektir. Bu yüzden ilk olarak yapmanız gereken; yapmasını istemediğiniz bu davranışlara karşılık vermemektir. Bazı hayvan sahipleri kedilerinin sıkıldığını, yalnız kaldığını düşünür ve yataktan kalkar onunla oyun oynar, koşturur, yorulur. (Tabii bazı kediler için durum gerçekten böyle olabilir) Bu her zaman doğru bir yaklaşım olmayabilir. Kedinizin gece yarısı oyun istediğini, yaramazlık istediğini sonlandırmak için ona istediğini vermemelisiniz. Sabah saatlerinde ya da gün içerisinde enerjisini atmasına yardımcı olmalı, onunla vakit geçirmelisiniz. Doğru zamanda beslemeli, doğru zamanda oynamalısınız. İşteyken ya da onunla ilgilenemediğinizde can sıkıntısını giderecek doğru oyuncaklar almalısınız. Böylece kediniz günün çoğunu değil bir kısmını uykuyla geçirecek, kalan zamanda oyuncaklarıyla stres atacaktır. Unutmayın sabahları yorulan kediler akşamları bir o kadar sakin olurlar 🙂

Kedinize karşı sabırlı olun

Benim şahsi önerim; günün çoğunu uyuyarak geçiren kedinizi zaman zaman uyandırmanız. Evde olduğunuz zamanlarda onunla daha çok vakit geçirmeniz. Siz evdeyken çok fazla pineklemesi, siz uyurken ayaklanıp oyun, mama, ilgi istemesi pek doğru değil. Bu yüzden dengeyi korumalı ve sizin düzeninize alışmasına yardımcı olmalısınız. Tabii bu noktada da abartı davranışlarda bulunmamalı ve zaman zaman uyumasına da izin vermelisiniz. Unutmayın ki kediler günün yaklaşık 16 saatini uyuyarak geçirirler. Önemli olan bu dilimi sizinkisiyle denk getirebilmektir 🙂 Bu yüzden kedinizin, sizin de uyanık olduğunuz saatlerde hareketli kalmasını, enerjisini atabilmesini, oyuncaklarıyla oynayabilmesini sağlamalısınız. Topu ona göstermek yerine topla birlikte onunla oynayarak hem eğlenceli zaman geçirmesini hem de enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Gececi kediler her zaman davranış problemi olan kediler değildir. Onların tek istediği sabah biriktirdikleri enerjiyi atabilmektir. Bu yüzden hayvan sahipleri olarak kedilerimizin gün içerisinde aktif kalmasını sağlamalıyız. Böylece geceleri onlar da huzurla uyuyacaklardır.